Sedací nábytek dnes a zítra. Co je vlastně moderní?

Nábytek neměníme každou sezónu jako oblečení, musí vydržet léta a desetiletí a tomu odpovídá i jeho vývoj. Jaký ale vybrat, aby ani po dlouhé době nevypadal nepatřičně? Toť otázka.

14_frame-collection_katana-sofa_ninfee-coffee-tables_kaleidos-lamp_axonometry-tray_dusk-dawn-floor-lamps_jackfruit-table-lamps_ph.-carlo-baroni-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Foto Carlo Baroni, Ghidini1961

Možná i proto se změny a proměny nábytku odehrávají spíš pozvolna, vždy několik let, až to všechno potom vybuchne a slaví se masový návrat k oblým tvarům, aby se pak zase po letech zostřování vrátily ty rovné… To je vývoj. I když máme občas pocit, že to už tu bylo – a přiznejme si – bylo tu už všechno, přece jen k nějakému posunu dochází, nějaký detail se změní, použijí se jiné materiály, barvy. Třeba zrovna ty hrají opravdu velkou roli. I proto je lepší dávat módní barevné odstíny na něco, co bez velkých výdajů a logistických problémů můžeme vyměnit.

9-2016-10-375.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co znamená moderní?

To je v současné době opravdu těžké říci a přiznejme si, že výrobci nábytku to zase tolik neřeší. Třeba v Itálii, o jejímž vkusu snad nepochybujeme, klidně vedle sebe žije a vyrábí se „starý“ historizující nábytek ve vysokém lesku a zdobných tvarech, který byl vždycky doma v dobrých a blahobytných měšťanských domech, nábytek zámecký, ještě zdobnější, se zlatem, mramorem a dalšími luxusními materiály, mnohdy ale pozměněný k současnému životu. Nejspíš by vás překvapilo, že jeho majitelé ho považují za moderní.

Pak je tady samozřejmě ta produkce, kterou známe, protože ji prezentují časopisy a někdy trochu zcestně hlásají, že to je jediná cesta. Je to skutečně současný design, sázející na funkci a minimalismus, a do dnešní doby a k současnému životnímu stylu pasuje nejlépe. I v něm se ale dá chybovat a najdeme tu spoustu výbojů, které vedou do slepé uličky.

Jednoduchost a kvalita

Jisté je, že přímka nikdy nic nezkazí. Na obdélníkovém tvaru pohovky se sedí nejlépe. Může mít zaoblené hrany, může být na nožkách, které jsou kónické, ale ta základní jednoduchost ji předurčuje k tomu, že ani při pohledu na ni po letech se nebudete chytat za hlavu.

Nabízíme vám tu malou přehlídku možných stylů sezení v italském provedení, ale i jiné značky, které dělí od vzniku tak dva, dva a půl roku. Představily se v Kolíně nad Rýnem či v Milánu v roce 2014 a 2015. Na závěr galerie je pár věcí, připravených pro rok letošní, vystavených na právě skončeném veletrhu v Kolíně nad Rýnem. Tak si to pěkně porovnejte.

92-2016-paolalenti-gda-usa-2.jpg

Zdroj: archiv redakce
Foto: Archiv firem, IMM Kolín a SIM Milano

2.12.2020 5:03 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist