Jak se vypořádat s rostoucími cenami energií? Fixovat, ale na jak dlouho

Růst cen energií trvá již téměř rok. Většina ale zaznamenala až obrovský skok směrem vzhůru na začátku října. Od té doby se klientská centra prohýbají pod náporem lidí, kteří se snaží na poslední chvíli zafixovat cenu. Je ale nejlepší zavázat se na dlouhá léta?

shutterstock_708336799-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Počátkem října skokově vzrostly ceny na české energetické burze PXE, podobnou situaci ale vidíme v celé Evropě nevyjímaje hlavní energetickou burzu EEX. To byla poslední kapka pro řadu dodavatelů jak elektřiny, tak plynu. Hromadně mění své ceníky, protože nově příchozí spotřebitelé dodavatelům rychle vyčerpali nakoupený limit cenově velmi výhodných megawatthodin.

Dlouhodobá fixace nemusí být výhodná

Aktuální růst cen tedy spotřebitelům logicky velí zvolit co možná nejdelší fixaci. Jenže aktuální nestabilita trhu je obrovská.

„Nikdo nemáme křišťálovou kouli, a tak nevíme, jak se budou rychle dosažené rekordní ceny dále vyvíjet. Nicméně tipuji, že v nejbližších týdnech se budou na vysokých úrovních držet, mohou i dále růst,“ komentuje situaci Michal Kulig, ředitel společnosti Yello.

Fixovat cenu na dlouhou dobu je v tuto chvíli ožehavé, protože pokud se tuto energetickou krizi podaří dostat rychle pod kontrolu, zasmluvní zákazník zbytečně vysokou cenu.

„Spotřebitelům, kteří aktuálně řeší cenu a fixaci, doporučujeme zachovat chladnou hlavu a zvolit jednoletou, maximálně dvouletou garanci i v současné cenové úrovni. Obzvlášť pokud se jim zdá cena dobrá ve srovnání s jinými dodavateli,“ dodává Michal Kulig.

Kde hledat příčinu?

Co vlastně stojí za současnou cenovou krizí? Po prudkém výkyvu z počátku října se situace na burze mírně uklidnila a ceny na burze začaly klesat. Nicméně trh je stále neklidný.

Nervozitu způsobila souhra několika faktorů: start topné sezony, zpřísnění limitů emisních povolenek, letošní menší produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů, dostavba plynovodu Nord Stream 2 a obrovský „hlad“ po energiích v Číně, která aktivně vykupuje uhlí, plyn a jiná fosilní paliva, která jí umožní generovat elektřinu.

26.10.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist