Jak se staví sen, který úplně odrovnal designéry

Aby designéři po natáčení proměny přiznali, že proměna je jak fyzicky, tak psychicky mimořádně vyčerpala, se snad ještě nestalo. Vždyť tentokrát se předělával panelákový byt 3+1 pro dvě starší dámy a jejich rodinu. Co bylo kamenem úrazu, když se předělávala kuchyň, obývák a pokoj? A to přece designéři mají nacvičené!

po-3-2-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: FTV Prima

Paní Libuše si se svým manželem v dobách reálného socialismu svépomocí vybudovali byt v paneláku o dispozici 3 + 1. Tehdy velké terno, nyní po skoro padesáti letech, už tolik ne. Byt potřebuje rekonstrukci, aby se jí v něm dobře žilo s invalidní dcerou Janou a vnukem Petrem, za kterým občas přijíždí některé z jeho pěti dětí.

Paní Libuše s manželem zvládla zrekonstruovat kuchyň a koupelnu. Plánové pokračování prací přerušila manželova náhlá smrt a bez něho a jeho šikovných rukou to nezvládnou. Proto podala paní Jana přihlášku do pořadu. Chtěla pro maminku překvapení v podobě nového obýváku a pro sebe nový pokoj. Všechno prasklo, maminka vše ví, ale nevadí jí to, naopak má radost.

Jaká byla přání a představy?

Dámám se navzdory věku líbí moderní styl. Mají rády všechny barvy. Do obýváku by si přály rohovou sedačku, neměla by být světlá kvůli pejskům. A nechtějí koberce ani staré parkety. Ve svém pokoji by si Jana představovala více místa. Co všechno nakonec proměníme a stihne se to podle plánu?

Designéři se na proměnu vrhnou a lehce změní i dispozici bytu. Z barev bude převládat světle šedivá s modrými akcenty. V celém prostoru bude nová laminátová podlaha v dřevěném dekoru. Do obýváku bude potřeba vměstnat novou sedačku, televizi a designéři zakomponují i tatínkovo akvárium, které bylo jeho velkou láskou. Samozřejmě se nově vymaluje. V pokoji Jany vymění postel za menší a pokoj dostane i nové barvy.

Stavební hrůzy

Špatný stav bytu, nevhodná dispozice a hlavně nekvalitní provedení stavebních prací byly důvodem velké náročnosti projektu. S ním se museli potýkat designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný: „Hned od začátku bylo rámcově zřejmé, co bychom rádi s prostorem udělali. Bylo jasné, že budeme bourat příčky a zazdívat nesmyslné dveře do obývacího pokoje. Finální dispozice obývacího pokoje a kuchyně se chvilku hledala a vzniklo mnoho variant. Hlavním problémem byl špatně vyřešený obývací pokoj a nekvalitně postavený dům. Proto bylo nutné vše radikálně dispozičně předělat a vyřešit nerovnosti v podlahách, příčkách a stropech. Problémů a výzev ale bylo v tomto dílu více. Srovnání výškových rozdílů v podlahách, kompletní předělání elektroinstalace, zvětšení kuchyňského prostoru, aniž bychom zasahovali do obývacího pokoje.“

Očima designérů

Andrea Hylmarová a Marek Povolný jsou nakonec i přes náročnost s proměnou spokojeni: „Otevřela a propojila se kuchyň s obývákem. Prostor se „nadýchl“, je vzdušnější, prostornější. Zároveň se úplně předělala dispozice obývacího pokoje – to jsou největší klady naší proměny. Nová dispozice vyřešila nešikovný úzký průchod do kuchyně. Díky ní jsme zkrátili příliš dlouhou chodbu a získali místo pro zabudovanou šatní skříň a botník v této chodbě, kde tyto základní úložné prostory zcela chyběly. Styl je moderní, což bylo i „zadání“ od majitelů.“

„Trochu jsme se obávali, že výraz „moderní“ z úst majitelek bytu nebude to stejné, co je pojem moderní v našem vnímání. Ale nakonec se obavy nepotvrdily a výsledné pojetí bydlení bavilo i starší dámy. Barevně jsme celý koncept umírnili. Použili jsme neutrální barvy navzdory původním velmi výrazným výmalbám v barvách fialové, žluté, růžové, což jsou k sobě naprosto pekelné kombinace. Původní nábytek musel kompletně pryč. Byl velmi nevzhledný a příliš masivní. Nahradili jsme jej především na míru dělanými kusy – knihovnou, úložnými prostory za televizí a na míru dělaným jídelním a konferenčním stolem,“ uzavírají spokojeně výčet prací.

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen“ uvidíte v pondělí 19. června ve 21.30 na Primě.

Z dostupných zdrojů zpravovala redakce

16.6.2017 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist