Jak se staví sen k 45. výročí svatby? Co třeba patchworkové dlaždice a motiv kruhu?

K 45. výročí stavby se Jiřina a Jan rozhodli odměnit se novou kuchyní a obývacím pokojem. Potřebovali je. Designéři z Jak se staví sen se rozhodli jim jejich přání vyplnit. Jak dopadla proměna příbytku zařízeného nábytkem pořízeným po svatbě v moderní, ale věku manželů přiměřený interiér?

po-5-2-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: FTV Prima

Rodinný dům, kde Jan s Jiřinou bydlí, pamatuje už padesát let – jen o patnáct méně, než jsou oba na světě. Kuchyni, kde vládne paní Jiřina, se už také dávno neříká moderní. Podobně je na tom i obývák.

Jen ne červenou!

Manželé chtěli obě místnosti zařídit nově. Je jim celkem jedno jak, jen červená kuchyně by je asi moc nepotěšila. Jediné, na čem trvali, je prosklená vitrína v obývacím pokoji, aby měla Jiřina kde vystavit své hrnečky.

Designéři Kamila Douděrová a František Kobližka se rozhodli, že trochu zahýbají dispozicí a prohodí místnosti – tam, kde byla kuchyně, bude obývák, a kde byl obývák, se bude vařit. Jaké bylo jejich překvapení, když se dozvěděli, že stejné uspořádání, které nyní navrhují, fungovalo už v minulosti.

A co bude ještě jinak? V kuchyni a obýváku se designéři nechali inspirovat mozaikou ve stylu patchwork. Dekor bude jak na obkladech v kuchyni, tak na kamenném koberci Piedra na podlaze. V kuchyni se kromě bílé a dekoru dřeva objeví i tmavě modrá safírová barva. Stejná barva se pak objeví i v obýváku.

Očima designérů

„Mottem této proměny byl dar. Po stránce designu bychom se rádi zmínili o kuchyni, kde se povedlo sladit praktičnost, estetiku a modernost. První, co nás napadlo, bylo nechat obě místnosti propojené, aby se neporušila základní a zažitá pohybová linie. Prohození obývacího pokoje a kuchyně přišlo až ve druhé vlně jako největší výzva této proměn,“ vysvětlují Kamila s Františkem.

„Problémů bylo několik, ale všechny byly řešitelné. Nesourodé podlahy a nutnost jejich vyrovnání, dále napojení nové kuchyně v místě původního obývacího pokoje na rozvody vody, kanalizace a elektro, které byly ve sklepě pod podlahou. Poměrně zásadní komplikace se ukázala až ve finiši kvůli naší chybě při vytyčování elektroinstalace, kdy jsme opomněli zavedení třífázového kabelu pro varnou desku. To bylo třeba udělat do již hotové kuchyně, což se běžně nestává,“ popisují okamžiky, kdy jim nebylo během proměny úplně nejlépe.

„Styl proměny je hlavně harmonický, jednoduchý a čistý. Zvolili jsme jemné, světlejší barvy v tónech teplejší šedé, béžové s kontrastní modrou, dekorem tmavšího dřeva a černým sklem kuchyňských spotřebičů. Ozdobou jsou látková svítidla na míru a perličkou je jídelní stůl s diskem na stropě, který je základnou pro trojici závěsných svítidel. Materiály v kuchyni jsou poctivé, látky záclon a závěsů tenké a vzdušné, doplňky barevně ladí k základním barvám a povrchům s letmým kontrastem. Jednotícím a propojujícím tvarem byl kruh, který odkazuje na symboliku vztahu muže a ženy a i jako kruh rodinný,“ popisují designéři základní koncept proměny.

Celou proměnu uvidíte na Primě v pondělí 22. května.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

 

19.5.2017 9:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist