Jak se staví sen s cingrlátky z barevného plexiskla

Designéři napravují chyby ve vybavení interiérů a prarodiče někdy musí napravovat chyby svých dětí. Tak jako Jana, která se se svých padesáti stala náhradní matkou dvěma dětem své drogově závislé dcery. Dělá pro ně to nejlepší, jen důstojné moderní bydlení společně postrádají. Ale teď už taky ne, podívejte!

po-1-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Prima

Holčičky školkou povinné říkají Janě mami i babi, situaci znají. Jana nekouká na věk a snaží se jim věnovat naplno. Chodí s nimi sportovat, naučila je jezdit na kolečkových bruslích a tráví s nimi veškerý čas. Tvoří dohromady akční šťastnou rodinu. Jen to bydlení je trápí.

Byt, kde žijí, budou mít splacený za šest let, ale na rekonstrukci už peníze nezbývají. Byt má staré bytové jádro a toho by se Jana ráda zbavila. Všechno v bytě je staré, ale udržované. Holčičky, které půjdou příští rok do školy, potřebují nový pokojíček a všichni si zaslouží novou funkční koupelnu.

Očima designérů

A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?

„Ohledně pokojů bylo hned první myšlenkou vyměnit babiččinu ložnici s dětským pokojem. Holčičky by zůstaly spolu a měly by více prostoru. Babička nepřijde o své soukromí a zároveň dopřeje vnučkám větší pokoj. Bylo také nutné vyřešit koupelnu s WC a uklidit pračku z prostoru chodby, aby nepřekážela. V bytě se určitě dalo žít, ale nijak komfortně. Zejména bytové jádro bylo staré, dlaždice již místy odpadávaly, toaleta protékala. Trubky od pračky vedly povrchově podél stěny do instalační šachty. Všude, kam se člověk podíval, se projevoval celkově velmi zanedbaný stav, který byl do budoucna neudržitelný. Během proměny jsme také narazili na problémy s elektroinstalací, které nás poměrně zdržely,“ popisují neveselý stav bytu designéři.

„Proměna je ve výsledku moderní, přívětivá a nadčasová. Odpíchli jsme se od podlahy, kterou jsme zvolili z tmavšího dřeva, a to s ohledem na původní podlahu v obývacím pokoji, který navazuje na chodbu. Tím jsme docílili sjednocení a propojení většiny místností v bytě. Přítomnost elegantního tmavého dřeva jsme podpořili i volbou dveří do koupelny. Ostatní dveře jsme naopak navrhli bílé, a tím potlačili jejich výraz,“ popisují základní koncept proměny Monika s Františkem.

Samostatný celek nově tvoří koupelna s toaletou, kde proběhla totální proměna. Obě místnosti jsou propojeny posuvnými dveřmi, což umožňuje zachování soukromí. Místo vany dostal přednost prostorný sprchový kout se sklopným sedátkem a velkou hlavovou sprchou. WC mísa je závěsná a velmi praktická na údržbu. Nechybí ani skřínky a topení. Obklady jsou bílé v kombinaci s dekorem tmavého dřeva.

„V pokojích a chodbě hraje ústřední motiv tapeta, která je nalepená na některých stěnách. Jedná se o dva květinové vzory z jedné série v několika barvách, což nám umožnilo hravě kombinovat a dát tak pokojíkům osobitý ráz. Třešničkou na dortu jsou doplňky z barevného plexiskla, které slouží jako ozdoby i jako praktické věšáky,“ říkají designéři a dodávají:

„Cílem bylo udělat proměnu napříč generacemi, aby si v ní každý našel to své a zároveň aby fungovala pro všechny společně. Jak holčičky porostou, jejich pokoj bude pořád dost velký. Babička si z nové ložnice udělá své království a bude si moci po náročném dni v klidu odpočinout. Z posledního malého pokojíku, kde byla původně herna, jsme vytvořili příležitostné místo pro někoho, kdo do rodiny patří a chtěl by se třeba vrátit.“

Nový díl Jak se staví sen uvidíte v pondělí večer.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist