Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Jakou zvolíme podlahu? To je otázka, kterou musí řešit každý, kdo staví, či rekonstruuje. A o vzhled jde až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat podlahová krytina ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

arbiton_arb_amaron_wood_insp_georgetown-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Arbiton.com

Čím začít?

Ještě než začnete procházet nabídky prodejců, ujasněte si, co od podlahy očekáváte. Chcete podlahu, která bude působit teplým dojmem nebo takovou, která zvládne vysokou zátěž?

V každém domě existují prostory, kde je podlaha namáhána mnohonásobně více než v jiných místech. Jedná se o kuchyň, chodbu a koupelnu. Oproti tomu v ložnici či v dětském a obývacím pokoji tolik času denně netrávíte. V neposlední řadě je nezbytné zvážit druh vytápění, zda je podlahové či místnost vytápí radiátory nebo krb.

Dřevěná podlaha

Pravděpodobně jeden z nejčastěji používaných materiálů. Dřevo vytváří nejen pocit teplého obydlí, ale také teplo dobře akumuluje, a tak i fyzický požitek z tepla pocítíte i několik hodin po ukončení vytápění.

To, co je ovšem jeho výhodou, je v případě podlahového topení také jeho silným negativem, které vás může od koupě odradit. I přestože výrobci dnes vyrábějí mnoho typů podlah, které jsou dřevěné, a přesto jsou pro podlahové vytápění vhodné, není tak jednoduché s nimi pracovat v kombinaci například s keramickou dlažbou, která má úplně odlišný způsob natápění. U dřevěných podlah je nutné topit velmi pozvolna a na provozní teplotu se tak dostanete mnohdy až po několika hodinách, které i tak musíte platit, i přestože ještě nemáte teplo.

Počítejte také s tím, že dřevo je přírodní materiál, a tak je nutné dodržovat optimální hodnotu vlhkosti mezi 40–60 %. Při nižší vlhkosti dochází k vysychání dřeva a tvoří se trhliny, naopak při vyšší vlhkosti může dřevo doslova vystoupit nad úroveň okolní části podlahy. Dřevěné podlahy se dnes vyrábí v mnoha provedeních jako například vícevrstvé plovoucí podlahy, klasické palubky či parkety.

Keramická podlaha

Keramická dlažba patří mezi nejtypičtější řešení do namáhaných nebo vlhkých prostorů. Nevytváří sice takový dojem teplé místnosti, ale za to jsou jednoduché na údržbu a vydrží i poměrně výrazné zatížení.

V kombinaci s podlahovým topením se jedná o bezproblémovou podlahovou krytinu. Oproti dřevu ale nemá tak velkou schopnost akumulovat teplo. Je proto vhodné mít v místnosti krbová kamna, která dodají vašemu tělu příjemné teplo nebo používat vhodnou domácí obuv.

Korková podlaha

Další typ v dnešní době často používaných podlah. Mezi pozitivní vlastnosti korku patří jeho pružnost a vyšší odolnost. Jeho pokládka je také vhodná do dětských pokojů, kdy při občasném spadnutí malých dětí není dopad tolik tvrdý.

Korek je také velice teplý materiál a tím se i stává vhodným adeptem do ložnic a dětských pokojů. I přestože je jeho odolnost poměrně vysoká, nevydrží vše, a tak položení tohoto typu podlahy do kuchyně či předsíně není příliš vhodné. Dále nemá rád vlhkost a v silné vrstvě ho není možné používat v kombinaci s podlahovým topením, jelikož je to velmi dobrý izolační materiál.

Jak moc je dobré řešit údržbu?

Údržba podlahy závisí vždy na zvoleném řešení. Některé typy podlah mají údržbu velmi jednoduchou a jiné jako třeba v případě dřevěné podlahy je údržba více náročná. Na tento parametr se vždy pečlivě poptejte a srovnejte si několik možných typů materiálů vedle sebe.

Zvažte také, zda budete schopni udržovat podlahu i za delší dobu než jenom v prvních pěti letech. V neposlední řadě také záleží na povrchové úpravě podlahy. Ta udává nejen možná řešení údržby, ale také vizuální podobu materiálu.

Velmi podstatná tak bývá otázka, zda mít ošetřenou podlahu lakem, který krytinu uzavře a oprava kousku podlahy je náročnější nebo zvolit namísto laku olejovou úpravu, které nechává materiál dýchat a oprava kousku podlahy je méně náročná.

 

24.11.2021 5:30 | autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist