Jak se nezranit při rekonstrukci svépomocí? Pracujte s rozmyslem a nepospíchejte

Rekonstrukce je krokem k vašemu vysněnému bydlení a mnoho lidí je schopno si ji provést svépomocí. Bohužel ne každý pracuje bezpečně, a tak se stávají velmi vážné úrazy. Na co si dát při práci pozor?

depositphotos_457719170_l-1100x618.jpg Zdroj: depositphotos.com

První kroky

Jaké jsou první kroky vedoucí k úspěšné rekonstrukci? Nejdříve je samozřejmě potřeba sehnat dostatek financí na všechnu práci, nástroje i materiály (případně řemeslníky). S tím vám pomůže buď dlouhodobé šetření nebo půjčka na rekonstrukci. Zmíněná půjčka je velmi šikovným prostředkem i v případě, kdy vám během práce dojdou finance kvůli nenadálým událostem.

Po sehnání dostatku peněz následuje vymyšlení postupu práce. Ten je dobrý promyslet vážně do sebemenšího detailu. S dobrým plánem se vyhnete pozdějším předělávkám, nečekaným zdržením a dalším problémům. Při sestavování plánu přemýšlejte také nad bezpečností práce. Možná to zní jako očividné a nudné téma, ale věřte nám, mnoho lidí na tuto ignoraci doplatí.

Osobní bezpečnost

Jako důkaz předestřeme statistiku z roku 2020, jež nám říká o počtu 34 622 zraněných lidí při výkonu práce a 105 pracovních úmrtích. Mnoho z těchto lidí bezpečnost podcenilo. Jestli se nechcete stát číslem v těchto smutných statistikách, pracujte bezpečně. Prvně je nutno se zaměřit na osobní ochranu s vhodným vybavením.

To znamená nasazení pevných pracovních bot (ideálně s ocelovou špičkou), kvalitních ochranných rukavic, brýlí a také helmy. Zvlášť helma není ničím oblíbeným, nemáme pravdu? Zranění hlavy není zrovna také moc populární. Na závěr si oblékněte pracovní oděv, který obepne vaše tělo a nebude vám příliš volný. Visící části oděvu mají totiž tendence se zachytávat, což bývá častým důvodem těžkého zranění.

Dejte si pozor na své okolí

Kdybyste přece jen náhodou zjistili uprostřed rekonstrukce, že vám došly finance, rychlá půjčka vám může snadno vytrhnout trn z paty. Není nic horšího, než muset zastavit veškerou práci a čekat další měsíc na výplatu. S tímto řešením nemusíte zastavovat nikdy a budete mít brzy hotovo.

Nyní se dostáváme ke zmíněnému prostředí. Možná to je pro někoho očividné, ale opakování je matkou moudrosti. Alfou i omegou je uklizené pracovní prostředí. Volně přístupné (v případě nutnosti úniku) cesty jsou úplným základem. Během případného útěku před padající zdí nechcete zakopnout o pytel cementu na zemi.

Udržujte tedy své okolí poctivě uklizené a nenechávejte válet nic na místech, která mají být volná. O vyhýbání se kabelům pod napětím snad nemusíme ani psát. Ideální je samozřejmě úplně vypnout přívod elektřiny, pokud není potřeba k práci. Úklid se týká i venkovních prostorů. Například při kopání jámy na zahradě platí stejná pravidla. Někteří lidé mají dojem, že v případě nebezpečí z jámy prostě vyskočí jako zajíc. Nevyskočí. Udělejte si i v tomto případě únikovou cestu.

Větrejte a dávejte si pauzy

Při práci s barvou, ředidly nebo i při nahazování suti do pytlů poctivě větrejte. Plíce a zdraví máme jen jedno, tak si ho neničte zbytečnostmi. Čichání barvy a ředidla totiž ničí mozek a plíce, zatímco dýchání prachu způsobuje vážné případy bronchitidy. Chvilkové vystavení se těmto vlivům nejspíše nic neprovede, ale pravidelná expozice je problémový faktor.

Nikam nepospíchejte a nenechte se rozhodit. Ani naléhání manželky nestojí za to, abyste odflákli svou práci, na něco zapomněli či riskovali zranění z důvodu přílišné rychlosti. Pracujte s klidem, dávejte si pauzy a šetřete se. Snad vaše rekonstrukce přinese kýžené ovoce a prožijete ji ve zdraví a pohodě.

6.4.2022 2:38 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist