Jak se bydlí v dřevostavbě? Její výhody vás překvapí

Nejste si jistí, zda důvěřovat ekologickým dřevostavbám a zvažujete, zda raději nedat přednost spíš cihle či betonu? Vězte, že se dřevem nemůžete šlápnout vedle a není třeba se vůbec ničeho obávat. Ať už se jedná o hluk, životnost nebo odolnost vůči vlivům počasí. Proč ještě byste měli dát dřevostavbám šanci?

drevostavby-3-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Moderní dřevostavby si někteří z nás stále pletou s horskými sruby nebo víkendovými chalupami. Dřevostavbou je však každý dům, který ve své konstrukci skrývá onu základní surovinu – dřevo. To bývá v domě obsaženo například v podobě sendvičových panelů a můžete být překvapeni, když zjistíte, že pod fasádou zcela „obyčejného“ domu se nenachází ani jedna cihla. Možná kolem dřevostaveb procházíte každý den, ani o tom nevíte. A jsou tady s námi už celou věčnost.

Dřevostavba starší než románské rotundy

Japonský buddhistický chrám Hórjúdži v sobě skrývá pravděpodobně nejstarší dřevěnou stavbu světa, jejíž dnešní podoba vznikla kolem přelomu sedmého a osmého století našeho letopočtu. Pětipatrová pagoda ze dřeva zdobí chrámový komplex už přes 1300 let. I v evropských kulturách ale nalezneme dřevostavby mnohem starší než my. Například scenérii Švýcarských Alp doplňují už stovky let a místní rodiny dnes obývají dřevostavby třeba i třísetleté.

Vydrží více než tři generace

Montované dřevostavby přitahují stále více lidí a stojí za tím nejen udržitelnost dřeva jako stavebního materiálu, ale i dlouhá životnost, rychlost výstavby a ekonomická výhodnost. Zastavme se na chvíli u životnosti. Jedním z nejrozšířenějších mýtů je totiž nízká odolnost dřevostaveb, ať už vůči vlhkosti, škůdcům nebo působení času. Moderní montované dřevostavby mohou sloužit až přes 100 let.

„Tvrzení, že dřevostavby mají nízkou životnost, jsem vždy považoval za jeden z největších mýtů, které u nás přežívají,“ říká odborník na slovo vzatý, Jiří Buchal, generální ředitel RD Rýmařov. „Pokud je dřevostavba postavena kvalitně, její životnost je naprosto srovnatelná s domy z cihel či betonu. Je to prostě materiál budoucnosti.“ 

Pohoda za všech okolností

Navzdory našim představám moderní dřevostavby samy od sebe neshoří – mezi čistým neošetřeným dřevem a moderními sendvičovými panely, které jsou opláštěny sádrovláknitými deskami či jiným nehořlavými materiály, je velký rozdíl. Nejenže opláštění panelů zamezuje vznícení, ale eliminuje i vlhkost. Navíc i díky technologiím, jako je např. rekuperace vzduchu, plíseň nebude mít šanci se ve vaší dřevostavbě „usadit“.

Zvuková izolace jako ve zděném domě

Dnešní moderní dřevostavby mají ve většině případů i zvukově izolované stropy, aby obyvatelé domu neobtěžoval kročejový hluk, tedy např. posunování židlí, chůze a podobné činnosti. To stejné platí i pro obvodové stěny, takže si dřevostavby nezadají s hlukovou izolací ve klasických zděných domech. Při nastěhování do dřevostavby si tak nebudete muset zvykat na žádné nepříjemné skřípání.

Čtěte také:

A co vy a dřevostavby? Líbí se vám a dali byste jim šanci, nebo dáváte přednost klasické cihle? Napište nám do komentářů.

text: Redakce ve spolupráci s RD Rýmařov, foto-zdroj: shutterstock.com, RD Rýmařov

15.7.2022 7:00 | autor: Redakce ve spolupráci RD Rýmařov

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist