Sdílené bydlení jako východisko z bytové krize v Česku? Podle odborníků je to možné

Vlastnit byt je pro Čechy něco jako povinnost, jenže ceny nemovitostí jsou tak vysoké, že na ně dosáhne jen málokdo. Východiskem je koupě malého bytu nebo nájem. Třetí možností, kterou u nás praktikují hlavně studenti, je sdílené bydlení. V západním světě se stává samozřejmostí i pro starší generace. Má šanci uspět u nás?

(Zdroj: shutterstock.com)

Co je to vlastně sdílené bydlení?

Představte si byt nebo i velký dům, kde má každý obyvatel svou soukromou ložnici se sociálním zařízením, ale o vše ostatní se dělí se spolubydlícími.

Kuchyně je dostatečně velká a přizpůsobená tomu, aby v ní mohlo vařit najednou více lidí. V menších komunitách se spolubydlící ve vaření střídají a vždy jeden připravuje jídlo pro všechny. To je praktické, že? Když máte tři spolubydlící, vaříte 1–2x do týdne.

Společný je i obývací pokoj, ale ten je trochu jiný, než jsme zvyklí. Je to vlastně společenská místnost, která slouží k setkávání a povídání. Vlastně taková kavárna, kam chodíte, když si chcete popovídat s kamarády.

Větší komplexy určené k colivingu mají společné vybavení ještě širší. Často se jedná o velký bytový dům, kde je jeho obyvatelům k dispozici fitcentrum, herna, bazén, bar, nebo dokonce sdílené pracoviště. Vlastně takové město v domě. Výhodou je, že spektrum sdílených místností je široké a jejich vybavení zpravidla nadstandardní.

Sdílené bydlení jako východisko z bytové krize v Česku? Podle odborníků je to možné
Sdílené bydlení jako východisko z bytové krize v Česku? Podle odborníků je to možné (Zdroj: shutterstock.com)

Řešení pro přeplněná centra měst?

„Podobné projekty se často nacházejí v atraktivních lokalitách v centru měst, kde nabízejí krátkodobé ubytování na několik dnů i dlouhodobý pronájem v řádu let. Menší míra soukromí je tak vyvážena nižším nájmem na dobré adrese, vysokou flexibilitou, bohatými sociálními kontakty a přístupem k věcem, které by si lidé za jiných okolností nemohli sami dovolit. To vše na bázi měsíční platby, která zahrnuje veškeré poplatky,“ komentuje Jakub Stanislav, director v oddělení investic CBRE.

Trendy, které lidi nutí k colivingu:

1. Rostoucí ceny nemovitostí, které dělají bydlení pro mnoho lidí nedostupné. Podle údajů Oxford Economics za rok 2018 se ceny domů napříč Evropou meziročně zvýšily o 4,4 %, zatímco reálné mzdy vzrostly o pouhých 0,8 %. Současně podíl pronájmů posledních deset let vytrvale roste. Zatímco v roce 2008 žilo v nájmu 27 % obyvatel EU, o deset let později již 31 %.

2. Druhým významným faktorem je prodlužující se věk, kdy lidé vstupují do manželství a zakládají rodinu. Evropské statistiky ukazují, že v průměru lidé uzavírají manželství v 31 letech, zatímco ještě v roce 2008 to bylo v 29. O dva roky se také posunul průměrný věk, kdy si pořizují prvního potomka: z 27 na 29 let. Jedná se přitom o dva klíčové milníky v životě každého jedince, které jsou hlavním spouštěčem pro koupi vlastního bydlení. Jelikož se jejich dovršení stále oddaluje, roste i počet lidí žijících v nájmu.

3. Dalším významným hlediskem je zahušťování evropských měst. Podle Světové banky žije až 75 % populace EU v městských oblastech, kam se stěhují za prací a vzděláním, a OSN očekává, že do roku 2050 to bude až 84 %. Rostoucí podíl lidí žijících ve městech logicky znamená, že se zde také více lidí snaží najít dostupné bydlení. Coliving je způsob, jak využít například vyprázdněné kancelářské budovy a rekonstrukcí jít naproti sdílenému bydlení.

Sdílené bydlení jako východisko z bytové krize v Česku? Podle odborníků je to možné
Sdílené bydlení jako východisko z bytové krize v Česku? Podle odborníků je to možné (Zdroj: shutterstock.com)

Bude u colivingu následovat stejný boom jako u coworkingu?

Ve velkých českých městech jako Praha či Brno nastal před časem rozmach sdílených kanceláří. Tento fenomén se do Česka dostal v roce 2009 s několikaletým zpožděním oproti zahraničí a jeho rozjezd byl pozvolný. Ovšem jakmile si lidé navykli pracovat v živé komunitě, začala poptávka růst. V současnosti mají už některá centra klienty na čekací listině. Když si Češi na něco zvyknou a začnou to využívat, je cesta k rychlému šíření otevřená.

Odborníci očekávají podobný vývoj i u colivingu. „V České republice je zatím coliving v plenkách, nicméně právě proto představuje pro potenciální investory atraktivní příležitost. Jeho očekávaný nástup lze přirovnat k nedávnému rozmachu coworkingových center,“ uvádí Jakub Stanislav.

První colivingové projekty už vznikají v Praze a v Brně. Bohatou inspirací pro ně jsou již funkční platformy v zahraničí. Bydlení ve stylu colivingu je běžné ve velkých metropolích USA jako New York či San Franscisco, ale prosazuje se i v západní Evropě. Jako příklad lze uvést Londýn, Amsterdam, Berlín či Vídeň, kde je aktivní celá řada provozovatelů. Navíc postupně vznikají i různé řetězce zaměřené přímo na coliving.

Bez nadsázky lze proto říci, že sdílené bydlení představuje budoucnost.

Jak se na tento trend díváte vy? Bydleli byste ve sdíleném bytě?

Publikováno: 12.04.2021, Autor: 13.4.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Mohlo by vás dále zajímat

Komu se hodí komunitní zahrady?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Komunitní zahrady

Komunitní zahrada

Komunitní zahrada

Léčivé karlovarské prameny

Znáte karlovarské prameny a jejich blahodárné účinky?

Postavte si městečko z kartonů

Městečko z kartonů

Mělník

Mělník

Vnitrobloky

Víte, co jsou to vnitrobloky?

ČTĚTE DÁLE

Magická trasa metra B: Proč Pražané nejvíc chtějí bydlet v jejím okolí?
Magická trasa metra B: Proč Pražané nejvíc chtějí bydlet v jejím okolí?

Reality

Prudký nárůst cen nemovitostí v ČR nezarazila ani téměř rok trvající koronakrize. A podobně tomu je i v dalších státech EU. Analýza nejčastěji hledaných nemovitostí na internetu odhalila zajímavá data, která naznačují, o jaké byty v Praze je největší zájem. A podobný trend se můžeme čekat i v dalších českých městech.

Velká změna u hypoték! Daňový odpočet můžete využít i u chaty či chalupy. Za jakých podmínek?
Velká změna u hypoték! Daňový odpočet můžete využít i u chaty či chalupy. Za jakých podmínek?

Reality

Lidé uvěznění ve městech začali houfně skupovat rekreační chalupy, jejichž cena raketově stoupá. Na tyto nemovitosti si lze vzít hypotéku, ale nebylo možné v daňovém přiznání uplatnit odpočet úroků z úvěru na bydlení. To se nedávným soudním rozhodnutím změnilo. Ale jen za určitých podmínek.

Prodali jste byt? Kupující může do 5 let žádat i statisíce za skryté vady
Prodali jste byt? Kupující může do 5 let žádat i statisíce za skryté vady

Reality

Možná vás překvapí, že i po prodeji nemovitosti zůstáváte odpovědni za případné její skryté vady. Do pěti let po prodeji se na vás může obrátit nový majitel, který zjistil, že daná stavba vykazuje závažné vady, které nebyly při prodeji zřejmé. I když jste o nich neměli tušení a jednali v dobré víře, podle zákona za tyto vady odpovídáte a musíte je zaplatit.

Katastrální mapy
Katastrální mapy

Reality

Katastrální mapa je v odborné terminologii závazným státním mapovým dílem velkého měřítka. Obsahuje body bodového pole, polohopis a popis zobrazující příslušné katastrální území a všechny nemovitosti na něm ležící, což je předmětem katastru nemovitostí. Katastrální mapy se v katastru nemovitostí vyskytují ve třech podobách.

Bydlení v Košířích znamená městský život v souznění s přírodou
Bydlení v Košířích znamená městský život v souznění s přírodou

Reality

Hledáte-li pražskou čtvrť, ve které byste chtěli strávit následující dekády svého života, neměly by vaší pozornosti uniknout Košíře. Tato lokalita v centrální části Prahy 5 nabízí unikátní spojení kosmopolitní atmosféry centra hlavního města a nespočtu outdoorových aktivit ideálních pro zdravý životní styl.

Maison Ořechovka je oceňované bydlení v blízkosti Pražského hradu
Maison Ořechovka je oceňované bydlení v blízkosti Pražského hradu

Reality

Zájem o nemovitosti, ve kterých se snoubí prémiová lokalita, mimořádná kvalita řemeslného zpracování a vybavení od předních českých i zahraničních designérů, v posledních letech mnohonásobně vzrostl. Ukazuje to i příklad projektu MAISON Ořechovka z dílny developerských společností Penta Real Estate a bpd development, jehož výstavba míří do cílové rovinky.

Historické skvosty, které jsou v Čechách na prodej
Historické skvosty, které jsou v Čechách na prodej

Reality

Mezi takové nemovitosti se řadí historické vily v zajímavých lokalitách, ale třeba zámek nebo krásně zrekonstruovaná roubenka. Tím ale výčet luxusních ale opravdu nádherných nemovitostí s jedinečnou atmosférou nekončí. Podívejte se, jaké skvosty se u nás prodávají.

Jak nepřijít peníze při převodu nemovitosti? Advokát, banka, notář či realitka mají různá rizika
Jak nepřijít peníze při převodu nemovitosti? Advokát, banka, notář či realitka mají různá rizika

Reality

Převod nemovitosti je časově náročný, mezi složením peněz a přepisem nemovitosti na nového vlastníka uběhne více než měsíc. Pro tuto přechodnou dobu se využívá úschova peněz u nezávislého a důvěryhodného subjektu. Ale všechny „bezpečné“ způsoby úschovy – tedy u notáře, realitky, v bance, nebo u advokáta – mají jistou míru rizika.

Co všechno obnáší převod nemovitosti?
Co všechno obnáší převod nemovitosti?

Reality

Nemovitost není houska na krámě, při které si vystačíme podáním ruky a předání peněz z ruky do ruky. Nutná je písemná precizně vypracovaná smlouva, podání návrhu na převod nemovitosti na katastrálním úřadě a specifický je i způsob platby. Přečtěte si, jak na převod nemovitosti krok za krokem.

Bydlení na Žižkově jako skvělá volba: Důvodů se najde hned několik
Bydlení na Žižkově jako skvělá volba: Důvodů se najde hned několik

Reality

Život v Praze představuje pro stále větší množství lidí maximální komfort a pohodu. I proto se lidé do hlavního města hrnou. Ostatně dosah služeb, nabídka práce a třeba i dostupnost sportovišť či kulturních akcí je v hlavním městě doslova fantastická. Bydlet lze v mnoha jeho částech, a to jak v centru, tak i na periferii. Výbornou volbu představuje třeba takový Žižkov. Proč? Důvodů je samozřejmě spousta, my se podíváme na ty, které jsou nejznámější.

Realitní trh v Čechách? Žádné slevy a pořadníky lidí ochotných zaplatit vyšší cenu
Realitní trh v Čechách? Žádné slevy a pořadníky lidí ochotných zaplatit vyšší cenu

Reality

Kdo předpokládal, že po koronakrizi dojde ke zlevnění bytů, přepočítal se. Lidé se obávají inflace, a kdo má volné peníze, snaží se je bezpečně investovat mimo jiné i do nemovitostí. Volných bytů na trhu je zoufale málo a netýká se to jen Prahy.

V Čechách jdou zámky na dračku. Pro bohaté peníze nehrají nejdůležitější roli
V Čechách jdou zámky na dračku. Pro bohaté peníze nehrají nejdůležitější roli

Reality

Pandemie koronaviru vyhnala do dosud nevídaných výšin nejen ceny bytů a domů, ale zvýšila i zájem o luxusní nemovitosti. Zatímco za minulého režimu nebyl k velkým historickým budovám přístup, po revoluci jich mnoho změnilo majitele. V minulém roce odstartoval nový boom poptávky po luxusních nemovitostech.