Schodiště je tepnou vašeho domu

Nikdo z nás si asi nedokáže představit patrový dům či mezonetový byt, v němž by chybělo schodiště. Protože roste trend neodsouvat schodiště na vedlejší kolej někam do temné chodby, ale naopak ho začlenit do otevřeného prostoru, je důležité, aby plnilo nejen svou funkci, ale aby také ladilo s interiérem.

obr.15_jap-tango_foto_zdroj-j.a.p.-slovakia-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: J.A.P.

Stavíte patrový dům a potřebujete do něj umístit schodiště? Nejdříve si v klidu promyslete, jak často ho budete používat. Například zda bude spojovat obytnou část s ložnicí, nebo bude v neustále permanenci, protože třeba schody povedou z kuchyně do obýváku nebo ze vstupní haly do zbylých místností.

I tady platí: čím širší, tím lepší. Minimální šířka schodiště je 60 centimetrů. Ta ale většinou nestačí, protože schody pak nejsou pohodlné. Zvláště, když se na schodech potkají dva lidé, tak na úzkém schodišti mají problém se vzájemně vyhnout. Další potíže vznikají také při stěhování nábytku.

Kombinujte materiály, vyplatí se to!

Možná se vám zdá, že spolehlivost schodiště vyrobeného z jednoho materiálu, například ze dřeva, je léty prověřená. Sice občas trochu vrže, ale zase s ním nemůžete nic zkazit a navíc zabudujete do interiéru nádherný přírodní prvek.

Dražší, ale současně trendy je schodiště kovové. Je totiž velmi pevné a zároveň lze jeho povrch různě upravit nebo použít nerezový materiál. Jeho nevýhodou je, že „nesedí“ úplně každému prostoru. Působí totiž často až příliš „průmyslově“, takže si své místo najde spíše v loftovém bydlení.

Z toho jednoznačně vyplývá, že ideální cestou při výrobě schodišť jsou různé kombinace materiálů, u nichž jsou využity jejich kladné vlastnosti, zatímco ty záporné, nežádoucí se vlastně eliminují. Můžete uvažovat o mixu dřeva a kovu, ale pěkné a praktické jsou také dřevo-sklo nebo kov-sklo. Zatoužíte-li po skutečně pevném schodišti, a to schodišti betonovém, zjemníte jeho monumentální vzhled dřevěným obložením nebo keramickou dlažbou.

Do moderního interiéru si pořiďte schodiště designové

Stejně jako při ostatních úpravách nebo plánování interiéru ani tentokrát se nezapomeňte rozhlédnout kolem sebe, abyste zvolili ten správný styl. S přírodními materiály nebo rustikálním nábytkem nebude ladit strohost kovového schodiště, zatímco v loftovém bytě, kde by mělo hrát schodiště prim, jeho jednoduchost doslova vynikne.

Modernímu interiéru sluší jakékoli designové řešení – ať již schodiště samonosné se skleněnými nášlapy, nebo atypické s nerezovými prvky. Zajímavé je například schodiště třmenové, kdy jsou jednotlivé „stupínky“ kotveny přímo do zdi. Výrobek díky tomu působí elegantně a navíc okolní prostor zůstává světlý a vzdušný.

Text: Ivana Kukalová

17.1.2017 5:49

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist