Šaty dělají člověka, popínavky fasádu?

Vídáme domky porostlé přísavníkem tříprstým, pětiprstým, břečťanem nebo vínem. Po několika letech růstu je to krása nebo nebezpečí pro omítku?

Dnes už je zkušenostmi pěstitelů prokázáno, že vhodně umístěné popínavé rostliny fasádě skutečně neublíží, omítka pod nimi nevlhne, naopak je chráněna před deštěm i silnými slunečními  paprsky. Popínavé rostliny hrají významnou roli v regulaci teploty, ale i prachu a spadu, nestávají se žebříkem ani útočištěm pro nepříjemný hmyz. Naopak hlavně na podzim se vlivem chladných nocí a slunečných dnů probarvují nevídanými barvami od žlutozlaté po ohnivě červenou a když zasvítí pozdní sluníčko, pohled na originální spektrum barev je k nezaplacení.

Velká inspirativní galerie fasád

Volba šlahounů – šplhounů

Na větší plochy se vyplatí vybrat především ty, co se samy pnou a nepotřebují žádnou opěrnou konstrukci, např. přísavníky a břečťany. Na menší plochy využijeme i takové liánovité rostliny, jež oporu vyžadují, třeba podražec či vistárii. Konstrukci potřebuje i vinná réva, plamének, pnoucí růže, zimolez – buď se přichytnou úponky a ovíjí se, nebo je vyvazujeme. Některé rostou tak bujně, že mohou došplhat třeba k okapu a svoji vahou ho zcela zničit. Proto je včas zastavíme radikálním řezem.

Jaké konstrukce použijeme?

Dřevěná opora z latí přišroubovaná ke stěně odolá i velké hmotnosti rozrůstajících se rostlin. Dbáme na to, aby konstrukce nestála přímo na zemi, nehnila a nedotýkala se zdi. Od té musí mít alespoň pěticentimetrovou vzdálenost, jinak by omítka trpěla vlhkem.

S výhodou využijeme i pevně ukotvené a napnuté dráty.

Jsou popínavky náročné?

V zásadě lze říci, že nikoli. Vysazujeme dobře zakořeněné rostliny na podzim, ve vyšších oblastech na jaře do připravené, živinami dobře zásobené půdy. Rostliny zalijeme a opatříme mulčem, jenž omezí ztrátu vody a ochrání před mrazem. Břečťan se spokojí se stínem, sušší půdou, ostatní popínavky tu také porostou, ale u přísavníků se ve stínu zbavíme krásného podzimního vybarvení. Naopak sluneční- jižní stranu preferují vistárie, réva a některé plaménky.

Nepřehlédněte! Fasády rodinných domů fotogalerie

Takže nebojme se svůj dům obléci do zeleného hávu, který na podzim bude hrát všemi barvami!

Jindřiška Kodičková
Foto autor
10.10.2006 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist