Šatní skříně nejen na míru

Úložného prostoru v bytech není nikdy dost. A zvláště ženy velmi dobře znají problém s uskladněním šatstva. Dostatečný prostor k ukládání vám mohou poskytnout šatní skříně, ať již vestavěné, na míru anebo vybudované v  pokoji tak, aby vytvářely oddělovací příčku v místnosti.

122564-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Materiál na šatní skříň je spíše otázkou investic, které hodláme do jejího pořízení vložit. Celkovou pořizovací částku samozřejmě navýší ještě vnitřní prvky skříně, ale to již záleží na tom, jak jste zvyklí šatstvo uskladňovat, zda volně visící na ramínkách anebo naskládané v úhledných komíncích na policích či v zásuvkách.

K levnějším materiálům na výrobu šatních skříní patří lamino nebo fólie. K dražším se řadí dýha a samozřejmě nejvíce zaplatíme za masiv. Šatní skříně vyráběné na míru mají velkou výhodu v optimálním využití zastavěné plochy. Navíc si můžete zvolit materiál podle vlastních představ, ale také volba vnitřního vybavení je zcela na vás. Volit můžete ze široké škály vnitřních doplňků skříní, mezi nimiž naleznete: sklopné šatní tyče, zásuvky, police, drátěný program, kravatovníky, speciální ramínka na zavěšení kalhot atd. Pro snadnou přehlednost uvnitř skříní lze zvolit i nejrůznější varianty osvětlení.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie skříní

Materiál zvaný lamino nabízí k výběru opravdu širokou škálu finančně dostupných možností. K dostání je v široké paletě dekorů od jednobarevných, přes povrchy s matným dekorem, hladkým povrchem, se strukturou napodobující dřevo i s povrchem lesklým nebo s perličkou. Desény jsou samozřejmě vzájemně kombinovatelné, a to nejen na povrchu skříně, ale i s dalšími částmi nábytku v místnosti. Velmi pěkně působí například volba stejného vzoru na křídlech skříně v ložnici a zároveň na záhlaví dvoulůžka. Dveře mohou být například z bílé lesklé fólie s potiskem Overfacea korpus skříně z lamina v provedení imitace textilie.

Lamino má své přednosti ve snadné údržbě povrchu a velké tvrdosti, je poměrně otěruvzdorné a také dobře odolné proti krátkodobé vlhkosti. Jádro laminodesek tvoří dřevotříska, ta je poté polepena laminovacím papírem, který je zalit melaminovou pryskyřicí. Laminové desky jsou nejběžněji k dostání v tloušťce 18 mm, ale vyrábějí se samozřejmě i silnější nebo naopak slabší. Všechny desky, které se na současném trhu objevují, jsou certifikované, tudíž zdravotně nezávadné.

Zkratkou ABS jsou označovány plastové hrany, které se používají při výrobě nábytku. Na rozdíl od papírových hran mají velkou odolnost a pevnost a jsou k dostání v mnoha tloušťkách.

Střední třídu materiálů určených na výrobu šatních skříní zastupují fólie. Dveře skříní z fólie jsou velmi praktické vzhledem k běžné údržbě. Na omytí nám postačí vlhký hadřík a naprosto běžný saponátový prostředek. Hladké dveře se udržují mnohem lépe než dveře s profily.

Základ dveří v tomto případě tvoří nosná dřevovláknitá deska, na tu se z obou stran nalisuje fólie. I tyto materiály jsou nabízeny v širokém spektru nejrůznějšího frézování, dekorů, imitací dřeva anebo jako barevné fólie v provedení mat či lesk. Barevné fólie je možné také lakovat. Výsledkem jsou dvířka připomínající klasická dvířka lakovaná, pořízení je však méně finančně náročné. U barevných fólií s pórovitou strukturou je údržba o něco složitější.

Další variantou je dýha, která se podobá dřevu, je to vlastně tenká vrstva dřeva o tloušťce ne víc než 5 mm na dřevotřískové desce. Často je využívána k výrobě povrchu šatních skřínínábytku celkově. Dýha se opracovává nejčastěji řezáním, ale i loupáním a krájením. Na jednotlivých listech se opakuje vazba, ta celkově vylepšuje konstrukční vzhled desek.

A v neposlední řadě jmenujme jako materiál ještě sklo. Je ho hned několik druhů.  Často se poslední dobou setkáváme s typem skleněných výplní Lacobel . Ty nabízejí opravdu pestré a zajímavé možnosti estetických řešení. Jednoznačně splňují požadavky i těch nejmoderněji zařízených interiérů. Kvalita lakované vrstvy na zadní straně skla je opravdu vysoká a způsobuje tak jeho neprůhledný vzhled.

Lakomat sklo je charakterizováno spíše neutrálním matným a průsvitným vzhledem. Jeho originalita spočívá v dokonalé možnosti sladit jej s jakýmkoli vybavením interiéru. Bez obav nahrazuje konvenční pískovaná nebo leptaná skla s velmi dobrým efektem a zároveň znamená i úspornější variantu.

Connex se řadí k bezpečnostním sklům skládající se ze dvou tabulí skla čirého a jedné vrstvy PVB fólie. Největší předností bezpečnostních skel Connex je ochrana proti riziku poranění osob v případě rozbití skla. K dostání je v matném i čirém provedení.

Saténový Matelac jak již název napovídá je esteticky velmi zajímavě barevné sklo v saténové povrchové úpravě. Každé vestavěné šatní skříni dodá svou elegantní barevnou dokonalostí jedinečnost a punc originality.

Interiérový design a móda jdou spolu ruku v ruce“, to píšeme v jednom z našich dalších článků, takže pokud vás tato problematika zaujala, nakoukněte pro další inspiraci.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: agc-photolibrary.com, lacobel.eu, luminumsys.com, glass-interior.com, zamanyobcas.pl, geisler-glas.de, evmglass.com, wiemannuk.co.uk

12.4.2013 12:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist