Šatna jako součást ložnice

Při plánování či zařizování obytného interiéru se stává běžným standardem umisťování nebo zřizování šatních úložných prostor v ložnici. Pro takové řešení, stejně jako proti němu, je možné nalézt celou řadu argumentů.

Základním argumentem pro umisťování nejčastěji tedy šatní skříně do ložnice je skutečnost, že ložnice je místnosti užívanou pouze v noci a pokud není uživatel např. nemocný a nebo z jiného důvodu upoutaný na lůžko, pak bývá tato místnost přes den nevyužita. Vzhledem ke standardům a velikostem obytných interiérů, kde se mnohdy důsledně váží využití každého čtverečního metru, je pak ponechání či vyčlenění ložnice jako místnosti užívané pouze ke spaní možné vnímat jako svého druhu nerozumné plýtvání s místem. A tak se běžně projektují ložnice, jejichž součástí jsou velké šatní skříně a jiné úložné prostory. Pokud tedy není jiná možnost, respektive, pokud to velikost bytu / domu nedovolí, je takové řešení jistě správné. Ovšem pokud je to možné zařídit jinak, jistě to stojí za to. A proč?

Nepřehlédněte – velká galerie ložnic

Proti 

Stejně jako v jiném případě, i zde se vyplatí představit si provoz v zařizované místnosti a posoudit, zdali je či není zamýšlené řešení správné. Běžně obývají ložnici dvě dospělé osoby (uvažujeme tedy ložnici tzv. manželskou / partnerskou) a stejně tak není výjimečné, když každá z nich má odlišný denní – pracovní rytmus. Stačí si pak ilustrovat situaci, kdy jeden vstává, odchází vykonat ranní hygienu, pak se vrací, otevírá a zavírá dveře a rozsvěcuje malé či velké, ale v každém případě rušivé světlo, prostřednictvím kterého se může orientovat v šatní skříni, ze které si bere potřebné části oděvu. Takové jednání nebude jistě pro druhou a do té doby stále ještě spící osobu nikterak příjemné. Pokud se manželé nebo spolubydlící výrazným způsobem liší v době vstávání, může být používání šatní skříně zdrojem nepříjemných konfliktů.

Šatní a vestavěné skříne – fotogalerie

Jako zajímavé řešení a kompromis je možné vnímat umístění šatní skříně do prostoru ložnice a zároveň její zpřístupnění z jiné místnosti, tedy z takové, kde nikdo nespí a nebo kde nikdo nebude takovou činností rušit.

Ladění obytného interiéru je věcí zvyšování uživatelského komfortu.
Jaroslav Zákolanský
Foto Ranny Architects, Frighetto a archiv autora
11.12.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist