Šarm venkovského bydlení

Proč tak moc milujeme venkovské bydlení našich babiček? Je možná nedokonalé, ale připomíná nám milující náruč, vřelost a lásku. Chcete si i vy připomenout staré časy? Není nic snazšího, zkuste si tento styl přinést domů.

shutterstock_364910483-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Venkovské bydlení máme spojené s prázdninovými pobyty u babičky. Bylo jednoduché a prosté, ale mělo svůj osobitý šarm. Vonělo to tam dřevem, otevřeným oknem do světnice přicházely zvuky z vesnice a čerstvý vzduch provoněný právě pokosenou loukou. Z každého koutu stavení na nás dýchala láska k přírodním materiálům a úcta k poctivé řemeslné práci.

V mnohém se můžete tímto stylem bydlení inspirovat i dnes. V tolik skloňovaném minimalismu nejde o nic jiného, než žít pouze s těmi věcmi, které opravdu potřebujeme, přesně tak jako naši předkové.

Hodnoty, které nemizí

Dlouhodobě prověřené hodnoty a blízkost přírody se prolínají v každém kousku venkovských interiérů. Tomu napomáhá nezbytně i barevné schéma, které dokonale souzní s přírodními materiály, byť by ve skutečnosti byly třeba jen jejich náhražkou.

Pro každý venkovský interiér je synonymem pohoda, uvolnění a odpočinek. Právě v takové oáze si plně uvědomíme význam tradičních hodnot, které nám dávají víru a naději. Co by v takém venkovském bydlení rozhodně nemělo chybět?

Styl, který vás dostane

Klid a útulnost na vás dýchne z pohovky zdobené květinovým vzorem stejně tak jako z křesla s vlněným přehozem nebo z kuchyňského zákoutí s dubovým rustikálním stolem, na kterém stojí uprostřed plechová konev s šeříky.

Čtěte také:

Typické je nepříliš silné osvětlení, ideálně petrolejová lampa, která visí u dveří. Přímo synonymem pro venkovský styl jsou dřevěné podlahy, a když si nad pec zavěsíte hrníčky, na stůl dáte košík s jablky, do oken muškáty a místnosti budou dominovat odhalené dřevěné trámy, pak navodíte tu správnou babičkovskou atmosféru.

Pruhované pohodlí

K venkovskému stylu neodmyslitelně patří také posezení na zápraží, stará pec nebo měkce vystlané lůžko plné duchen, kde si můžete odpočinout po náročném pracovním týdnu, stará dřevěná lavice v rohu místnosti vylepšená pohodlným polstrováním, která přímo láká k tomu si dát hrnek dobré kávy a přečíst si nějakou pěknou knížku. To, co nám okamžitě evokuje prázdniny u babičky, jsou klasické červeno-bíle pruhované sedáky na židlích nebo měkké polštářky a zapomenout nesmíme ani na květované cíchy… To vše nádherně navodí útulnou atmosféru, které se nikdy nenabažíte.

Ať už má vaše představa klidného venkovského bydlení jakoukoli podobu, nechte se unášet ve svých fantaziích dál a inspiraci hledejte třeba právě v naší fotogalerii.

11.5.2022 2:00 | autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist