Samozavlažovací květináče pomohou udržet vaši květenu v kondici

Na jaře a v létě si zkrášlujeme okna, balkony a terasy záplavou květin, péče o ně ale není vždy snadná. Zvlášť v parnech, které momentálně panují, nemusí mít vždy tolik vody, kolik potřebují. V tom pomohou samozavlažovací květináče a truhlíky.

calimera-9-plastia-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Plastia

Zalévání je věda. To vám potvrdí každý, kdo se o nějakou květinu staral. A málokomu se podařilo je netrápit suchem nebo naopak přelitím. Každá květina má jiné nároky na vláhu a nejlepším pomocníkem proti přelití je zalévat ve chvíli, kdy je substrát květináče suchý. Obecně ale platí, že v létě potřeba zalévání stoupá, protože rostliny intenzivněji rostou a vysoké teploty zvyšují odpar vody.

TIP Living.CZ: K zalévání používejte odstátou vodu, která tak získá pokojovou teplotu. Nikdy nezalévejte vodou studenou, čerstvě natočenou z kohoutku. Vhodná je spíše měkká voda, například dešťovka, kterou si můžete nachytat do nádob.

Květiny v pohodě

Samozavlažovací nádoby vymyslel český lékař Tomáš Syrovátka v roce 1982

Odborníci zjistili, že stres nezažívají pouze lidé, ale i rostliny. Nejčastějšími stresovými faktory u rostlin v květináčích a truhlících je přemístění z místa, na které byly kytky zvyklé, a špatné zalévání. Stres rostlinám stejně jako lidem škodí. Květiny neprospívají a chřadnou.

Samozavlažovací květináče tak mohou být spásou pro naše kytky nejen v době, kdy odjíždíme na dovolenou, protože přímo v sobě obsahují zásobárnu vody. Rostliny, které do nich zasadíte, můžete zalévat třikrát méně často než v květináčích běžných. Navíc si květiny regulují odběr vody sami a neustále vlhký substrát většině druhům vyhovuje. Nehrozí sucho ani přemokření. Navíc si stejně jako v přírodě berou vodu odspoda svými kořeny.

 Jak funguje samozavlažovací nádoba?

Někdy se traduje, že v těchto pěstebních nádobách stojí voda, a proto jim uhnívají kořeny, U správě zkonstruovaných to ale není možné.

Ať truhlík či květináč se skládají ze dvou nádob a jsou opatřeny měrkou, která informuje o množství vody v zásobníku. Obě nádoby do sebe nasedají tak, že mezi nimi vzniká mezera, která zajišťuje přísun vzduchu do substrátu a do oblasti kořenů. Odtokový otvor, který chrání rostlinu proti přetečení jak při zalévání, tak při dešti, musí být umístěn pod spodní hladinou substrátu. Vodu ke kořenům v horní nádobě natahují knoty. Když substrát nestojí přímo vodě, je nemožné, aby byl přemokřený.

7x ano pro zavlažovací květináče

  1. Zalévat stačí až třikrát méně často než u běžných květináčů.
  2. Rostliny si berou právě tolik vody, kolik potřebují. Závlaha je stejně přirozená jako v přírodě.
  3. Jedná se o ideální řešení pro místnosti s podlahovým vytápěním. Klidně je postavte přímo na zem. Zásobárna vody na dně květináče zabrání usychání kořenů.
  4. Díky velkoobjemovým samozavlažovacím truhlíkům proměníte balkon ve vytouženou zahrádku nejen pro pěstování květin, ale i drobného ovoce či zeleniny.
  5. Ani po vydatném lijáku v nich rostliny neuhnívají. Kvalitní samozavlažovací truhlíky pro venkovní pěstování mají speciální ochranu proti přelití, tzv. přepadový otvor. Případná nadbytečná voda z nich jednoduše odteče.
  6. Pěstování v nich zvládnou i zelenáči.
  7. Jsou cenově dostupné.
5.10.2022 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist