Samolepící těsnění ušetří náklady za energie

V současnosti, v době neustále rostoucích cen energií si nikdo nemůže dovolit ztrácet teplo jen kvůli netěsným oknům a dveřím nebo neizolovaným stěnám. Existují však drobní pomocníci do domácností, kteří jsou v tomto směru nenahraditelní a pomáhají nám zabránit velkým únikům tepla, a tím i ztrátě peněz za vyplýtvané energie.

111258-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Každá domácnost může také úspornými opatřeními přispět k ochraně klimatu.  Velké množství energií lze ušetřit již tím, že v domácnostech budou správně nastavené a používané systémy vytápění anebo třeba jen mírně vylepšíte tepelnou pohodu ve svém domě či bytě.

Pokud správně využijete na trhu dostupná těsnění, zároveň tím přispějete ke snižování emisí CO2 , a to jak v krátkodobém, tak ve střednědobém horizontu. Takto napomáháte výrazně chránit naše životní prostředí.

Samolepící těsnění se dá snadno připevnit na oknadveře. Volit můžete mezi gumovými a pěnovými variantami těsnění. K dispozici jsou i různé šířky a profily těsnění. Současný trh nabízí velmi kvalitní samolepící gumová těsnění se životností například i 8 let. Pěnové profily se dají zase využít takřka univerzálně a kdekoli, jejich životnost je však nižší, pouze 2 roky. Avšak vzhledem k nízké cenové hladině výrobku není častější výměna cenově nijak náročná.

Gumové profily lze běžně omývat a jejich vliv na úsporu energií je jednoznačně prokázán. Jsou vhodné pro silně zatěžované prostředí a také pro místa s měnícími se povětrnostními podmínkami. Jejich odstraňování nezanechává stopy lepidla na žádném z povrchů, takže je velmi snadné. Nejčastěji jsou tyto gumové profily dostupné v bílém a hnědém provedení.

Pro utěsnění dveří můžete využít i takzvané kartáčové lišty na dveře, které jsou velmi odolné a taktéž samolepící. Poskytnou vaší domácnosti ochranu před chladem, prachem i průvanem. Díky nylonovým štětinám mohou také zaručit i dokonalou hlukovou izolaci. Dveřní kartáčové lišty mají aktivní vyrovnávání úrovně díky pružinovému závěsu. Díky tomuto vyrovnání jsou velmi vhodné pro nerovné plochy jako například dlaždice. Další variantou je kartáčová lišta na dveře určená přímo pro textilie. Ta má dlouhé štětiny a dokonale se hodí na textilní podlahy. Další typ kartáčové lišty bude zase naopak dokonale těsnit na hladkém povrchu, například na linoleu nebo parketách či jiných dřevěných podlahách. Všechny z výše jmenovaných typů kartáčových lišt jsou opatřeny lepicí páskou, která zajistí dokonalé přilnutí ke dveřím a navíc bez použití hřebíků nebo šroubů. Délka těchto liště je snadno upravitelná dle rozměrů dveří. Odolnost a trvanlivost je podle druhu pásek od 4 do 8 let.

Kde ušetřit za teplo“ je název jednoho z našich dalších článků, který vám může napovědět, jakým způsobem lze ušetřit v domácnostech na výdajích za energie.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: mainlineproducts.co.uk, bizrice.com, projectlink.com.au, downsenergy.co.uk, fjones.com, post-carbon-living.com

3.1.2013 4:32

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist