Sametově hebká šalvěj je silná v léčivých účincích

Pokud roste na zahrádce, není třeba se chystat na smrt. Tak psal kdysi dávno Galén. Snad proto ji místně nazývají smrtka. Ano, řeč je o kořenité a léčivé bylince – šalvěji.

Její domovinou je slunné Středomoří, kde listy získávají dostatečné množství silic, tříslovin a pryskyřic. Ty jí dodávají stahující a antiseptický účinek. Působí spolehlivě při zánětech v ústní dutině a hrtanu, při bolestech v krku a zahlenění. Ve formě odvaru desinfikuje špatně se hojící a mokvající rány. Vnitřně šalvěj posiluje a zklidňuje nervy, upravuje zažívání, staví průjmy a povzbuzuje vylučování moči a žluče. Při letošních vedrech je dobré vědět, že pití odvaru nebo užívání prášku z drcených sušených lístků významně snižuje pocení ( ale i sekreci mateřského mléka). Žvýkání čerstvých listů šalvěje potlačuje zápach z úst. Vzhledem ke značnému množství jedovatého thujonu nelze drogu používat libovolně a dlouhodobě.

Velká inspirativní galerie rostlin

Svou léčivou pověst šalvěj lékařská ( Salvia officinalis) získala již velice dávno. Pohanští šamani její omamné síly využívali k vykuřování, staří Římané s ní kořenili svá masitá jídla. Ostatně slovo zdravý (salvus) se odráží i v jejím latinském názvu. Ve středověku se běžně připravovala „šalvějová voda“, výluh, jenž se užíval po dobu třiceti dní po dvou nebo třech lotech ráno a večer na tišení kašle nebo při špatných játrech. V herbáři Lonicera se píše: „Kdo sní ráno tři lístky šalvěje se solí, tomu ten den neuškodí jed a špatný vzduch.“ Co ale můžeme vyzkoušet zcela bezpečně, je silný odvar z listů, jímž si po umytí propláchneme vlasy. Ty dostanou po opakovaném použití velice tmavý odstín- tip pro brunetky, a zároveň se zabrání tvoření lupů. Příjemným a uklidňujícím se stane i poležení v teplé vodě s šalvějovým odvarem.
Vytrvalá rostlina může vyrůst (ve své domovině) až do výšky jednoho metru. Horní části lodyh jsou bylinné, spodní dřevnaté. Řapíkaté, podlouhlé listy mají svraskalý povrch a stříbrošedou až zelenkavou barvu. V mládí jsou plstnaté, později na líci lysé. V červnu a červenci rozkvétají příjemně voňavé fialové květy. Tvoří chudé lichopřesleny dvoupyskatých květů. Trubka koruny je dole zarostlá věnečkem chloupků, jenž brání nepovolanému hmyzu v přístupu k medovým žlázkám. Aromatickým šalvějím se daří na slunném a sušším stanovišti. Aby zahrádku zdobily, po odkvětu je seřízneme. Rozmnožuje se snadno na jaře semeny, řízky nebo na podzim dělením trsů. Jako jiné rostliny, i šalvěj se vyskytuje v mnoha dalších vyšlechtěných variantách, bohatě kvetoucích, s listy i purpurově červenými a stává se ozdobnou stálicí v našich zahrádkách.
Tip pro ekologickou zahrádku: vysazená šalvěj odpuzuje plže a bělásky!
Jindriška Kodičková
Foto autor
20.6.2007 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist