Sádrokarton

Sádrokarton je praktický prvek, který je v našich domácnostech často a s úspěchem využíván již dlouhá léta. Kromě konstrukcí příček slouží i jako obklad nahrazující omítku. Osazuje se na zdi s pevným podkladem.

Využití sádrokartonu

Sádrokarton má v domácnostech různorodé využití. Může sloužit k například k obložení stropů na dřevěný rošt, čímž se sníží podhled v místnosti. Další formou využití sádrokartonu je obložení zdí sádrokartonovými deskami. Mohou tvořit jak optickou, tak zvukovou izolaci v místnostech anebo se jimi dají velké místnosti přepažovat.

Dobré vlastnosti sádrokartonu

Dobrými vlastnostmi sádrokartonu jsou ohnivzdornost, nízká hmotnost, snadné řezání pilkou. Sádrokartonové desky se dají rovněž upravovat dlátem. Při běžné pokojové teplotě nesmí stálá relativní vlhkost vzduchu v místnosti přesáhnout 75%. Při překročení této hranice může dojít pouze krátkodobě.

Aplikace sádrokartonových desek

Sádrokartonové desky se osazují na pevný podklad pomocí tmelu. Styčné spáry se tmelí, a to pomocí spárovací hmoty s vložením spárovacích pásek. Na kovovou konstrukci je nutné sádrokartonové desky přišroubovat, na dřevěnou konstrukci postačí je přibít, ovšem mohou se i zde našroubovat. Od krajů sádrokartonové desky musí být hřebíky nebo vruty vzdáleny alespoň 10 cm. Kraj desky by se v takovém případě mohl třepit anebo by se v něm vytvořily trhlinky. Pokud potřebujete použít sádrokarton do vlhkého prostředí, zvolte impregnované sádrokartonové desky. Výhodou je rychlá montáž, nevýhodou to, že do míst s větším zatížením, tam kde bude potřeba na sádrokarton něco zavěšovat, je třeba vkládat výztužné profily. Ty musí být bezpodmínečně v místech uchycení vany, madel a umyvadel. Pro stavební práce tohoto rozsahu je třeba mít stavební povolení.

Zuzana Bohdalová
Foto: thegaunthouse.blogspot.cz

28.12.2014 2:22

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist