Různé druhy podlahových krytin. Víte, která se kam hodí?

Podlahová krytina určuje ráz a styl pokoje. Kromě estetické funkce má ale důležitější úlohu – praktickou. Aby nám dobře sloužila, měla by být jednoduchá na údržbu a úklid, vyhovovat tepelnými vlastnostmi a být odolná a splňovat i zdravotní požadavky uživatelů. Pojďte se spolu s námi podívat, které krytiny jsou vhodné do jednotlivých místností.

podlahove-krytiny-1-1100x618.png Zdroj: shutterstock

Podklad je základ

A to doslova. Bez kvalitního, rovného, suchého a pevného podkladu nepoložíte žádnou krytinu.

Zatímco podlahu můžete s nadsázkou měnit třeba každý rok, kvalitní podklad by měl vydržet a sloužit beze změny po desetiletí. Každá větší nerovnost a hrubá nečistota se v průběhu užívání může nenávratně promítnout a narušit strukturu podlahy.

Drobné nedokonalosti podkladu lze před pokládkou krytiny vyřešit pomocí samonivelační stěrky či spárovacího tmelu. Precizní zpracování jednoznačně vede k dlouhodobému kvalitnímu užívání podlahové krytiny.

Co musíte vědět před pokládkou?

  • Charakter místnosti – například možný výskyt vlhkosti třeba v koupelně, ale i její velikost
  • Typ a konstrukční provedení podlahové krytiny – řada materiálů umožňuje volbu mezi pokládkou plovoucím způsobem a pevným spojením k podkladu
  • Požadavek na umístění podlahového topení – na topný systém bývá vhodnější krytinu přilepit
  • Kvalita zvukové izolace u konstrukce stavby – správné odhlučnění stropů a stěn sehrává v akustice místnosti doma i u sousedů nemalou roli
  • Plánovaná životnost vybrané podlahy

V případě, že dáváte podlahu s tím, že ji za dva roky, až si ušetříte, vyměníte za lepší, je zbytečné ji s podkladem pojit napevno, plovoucí způsob pokládky usnadní, urychlí i zlevní následnou výměnu.

U většiny plovoucích variant nezapomínejte na doporučené podložky, které slouží jako ochrana před kročejovým hlukem a parozábrana, a zachovat dilatační mezery. Při pokládce lepením zase vstupuje do hry správná volba chemie i technologie nanášení.

Zkušení podlaháři se postarají jak o přípravu podkladu, tak o správnou volbu a provedení pokládky. Ceny práce profesionálů se liší dle firmy i regionu, záleží také na kvalitě a nutnosti úpravy podkladu i druhu podlahy a způsobu pokládky, spodní hranice ceny práce začíná na orientační částce 130 Kč/m2 u vinylových podlah a 150 Kč/m2 u dřevěných podlah.

Druhy podlahových krytin, jejich přednosti a zápory:

  • dřevo hřeje, ale je náročnější na péči a údržbu
  • laminát je odolný vůči zátěži, ale chladný a náchylný na vodu i výskyt kročejového hluku
  • tvrzený vinyl je pružný, odolný a nenáročný na údržbu
  • měkčené PVC v rolích je levné, nenáročné, nekvalitní produkty však mohou uvolňovat vyšší emise těkavých látek nebo mít kratší životnost, chladná dlažba skvěle vede teplo z podlahového topení, zároveň je „křehká“
  • koberce s dlouhým vlasem zadržují prach atd.

Odlišné technické a užitné vlastnosti i nároky na údržbu předurčují, že ne každá podlaha se hodí do všech místností. Takže kterou podlahu kam vybrat?

Chodba a vstupní prostory

Vstupní místnost by měla být reprezentativní, zároveň snadno udržovatelná. Velmi důležitá je zde tzv. čisticí zóna, nejčastěji řešená rohoží, která zachytí všechny hrubší nečistoty, které do bytu vnášíme z venku. S tím souvisí i volba podlahy, která musí být odolná vůči mechanickému poškození i působení vody, bezproblémově udržovatelná, nekluzká a v dobře zvoleném odstínu. U dlažby si např. dávejte pozor na spáry, tmavší odstíny jsou zde tou lepší volbou.

Vhodné materiály: dlažba, linoleum, tvrzený vinyl, ekologické elastické podlahy, kámen, lité podlahy
Nevhodné materiály: dřevo, korek, laminát, koberce, PVC v rolích

Kuchyň

Podlaha v kuchyni musí zvládnout padající předměty i další rizika spojená s vařením a mytím nádobí. Z toho vyplývá, že by měla být odolná vůči nárazům, vodě, každodennímu užívání, dobře udržovatelná a nekluzká. V kuchyni není třeba se bát „chladnějších“ materiálů. Ideální je možnost případné snadné opravy či výměny krytiny.

Vhodné materiály: dlažba, tvrzený vinyl, linoleum, korek, ekologické elastické podlahy
Nevhodné materiály: laminátová podlaha, koberec, krytiny s vyšším množstvím spár (pozor na odstín spár), dřevo (prostor kuchyně zvládne, ale není ideální)

Obývací pokoj

Místo odpočinku, reprezentativní prostor pro setkávání s rodinou i přáteli, volba podlahy je zde designovou záležitostí, měla by být příjemná na pohled i dotek a hřejivá.

Vhodné materiály: dřevo, ekologické elastické podlahy, linoleum, korek, tvrzený vinyl, laminát, koberec, ale i třeba litá podlaha v kombinaci s podlahovým topením
Nevhodné materiály: z podstaty studené materiály typu dlažba, lité podlahy, kámen

Dětský pokoj

Pro naše nejmenší jen to nejlepší, tato slova by měla platit i při výběru vhodné podlahové krytiny. Materiál musí být příjemný na dotek, hřejivý, zároveň odolný, dobře udržovatelný a „zdravý“, nealergenní.

Vhodné materiály: linoleum, ekologické elastické podlahy, tvrzený vinyl, korek, dřevo, případně laminát, který je odolný vůči oděru, zároveň však chladnější
Nevhodné materiály: dlažba, lité podlahy, kámen, PVC v rolích

Čtěte také:

Ložnice

Místnost, která je symbolem klidu, relaxace a pohody. Podlaha zde nevyžaduje nároky na odolnost, měla by být hlavně útulná, příjemná pro bosou nohu, hřejivá a celkově „zdravá“, a to z hlediska složení i zadržování prachu apod.

Vhodné materiály: dřevo, linoleum, korek, ekologické elastické podlahy, tvrzený vinyl, laminát, případně koberec (pro alergiky méně)
Nevhodné materiály: z podstaty studené materiály typu dlažba, lité podlahy, kámen či PVC v rolích

Koupelna

V koupelně je největším nebezpečím pro podlahu voda a vlhkost, kterým musí odolávat. Zároveň by měla být nekluzká, ideálně jednolitá s minimem přerušení a spojů, dobře udržovatelná. Důležité je myslet na kvalitní pokládku, nejlépe celoplošným lepením, a pečlivé zakončení kolem stěn, aby se pod krytinu nedostávala na zdech se srážející pára, vedoucí ke vzniku plísně. Pokud uvažujete o podlahovém vytápění, koupelnu určitě nevynechejte.

Vhodné materiály: dlažba, vinyl, ekologické elastické, lité podlahy, dále vybrané varianty linoleí i korku
Nevhodné materiály: dřevo, laminát, koberec

Text: Julie Veselá, foto: shutterstock.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist