Různé druhy podlah, různé způsoby údržby

Podlaha tvoří základ našeho domova a aby byla stále jako ze škatulky, je naší povinností o ní dostatečně pečovat. Každý druh podlahy ovšem požaduje jiný způsob údržby a čištění.

123237-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Keramická dlažba
Velké výhody této dlažby jsou, že ani po několika letech nemění svoji barvy a strukturu. Odolává vlhkosti i velké zátěži. Po položení keramické dlažby je potřeba dlažbu pečlivě omýt menším množstvím vody aby nedošlo k vymývání spár. Na trhu existuje řada prostředků určená pro keramické dlažby, které povrch vyčistí až do pórů. Pak stačí dlažbu setřít vlhkým mopem a následně se může navoskovat, ovšem mnoho kvalitních keramických dlažeb voskování nepotřebuje.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

Dlažba kamenná
Tyto dlažby se vyrábějí z přírodního kamene a to nejčastěji z žuly, opuky, pískovce, vápence nebo mramoru. Umělý kámen se z skládá ze směsí většinou žuly nebo mramoru a polyesterové pryskyřice nebo cementu, který zajišťuje pojivost materiálů. Ať už jde o přírodní kámen nebo umělý, dlažba z těchto materiálů je vysoce odolná a nenáročná na údržbu. Postačí vám k tomu vysavač a čistící prostředky vyvinuté na kamenné dlažby. Na čištění venkovní kamenné dlažby můžete použít vysokotlaký čistič.

Dřevěné podlahy
Na údržbu dřevěných podlah postačí běžné zametání, vysávání a vlhký mop. Na větší skvrny můžete použít prostředek na dřevo a na mastné skvrny od voskovek nebo rtěnky můžete použít zředěný alkohol. Drobné škrábance odstraníte pastovým voskem,větší ovšem budete muset nechat přebrousit a opatřit novým nátěrem.

Linolea
Tento druh podlah je stále nejvíce oblíbený. Je odolný, trvanlivý a s antibakteriálními vlastnostmi.  Nevadí mu slabší kyseliny, oleje, šoupání nábytku nebo popálení od cigaret. Na jeho údržbu budete opět potřebovat vysavač nebo koště a vlhký mop, který smočíte ve vodě doplněné běžným přípravkem na čištění podlah. Na linoleum se po položení klade ochranná emulze, kterou je dobré jednou za čas obnovovat.


Text: Marie Vendelbergerová
Foto: kutchcraft.org, homedit.com, homedesigning.zippykid.netdna-cdn.com

31.1.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist