Rustikální rodinný dům ze starých stájí

Milovníci venkovského stylu si konečně přijdou na své – obzvláště pokud jsou obtěžkáni vlastnictvím staré, venkovské nemovitosti, například stáje, či stodoly. I ze zaneřáděné stáje lze totiž vytvořit stylový domov.

123411-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: archiv redakce

Není nad romantický venkov jižní Anglie. Rustikální domky s doškovými střechami však tentokrát necháme stranou. Daleko zajímavější shledáváme historickou stavbu z roku 1940 – koňskou stáj.  Budovu, jejíž fasáda byla poničena vandaly a tamními prudkými lijáky s interiéry, které na tom nebyly o mnoho lépe si vzal do parády architekt Andy Ramus.

I kapacitě v oboru architektury, jakou Andy Ramus bezesporu je, učaroval folklorně historický ráz a atmosféra původního vybavení a konstrukce stavby samotné stáje, a proto se rozhodl, že se pokusí maximálně využít její potenciál. Mezi základní zachované prvky, které jsou současně dominantou stavby jsou masivní dřevěné příčky s kovovým pláštěm a masivními nýty, namísto sádrokartonových stěn, které jsou zpravidla používány v moderních stavbách.

Dalšími interesantními prvky, jež zůstaly na původním místě, pouze byly očištěny a zrestaurovány, jsou žlaby a  úvazové kruhy pro koně.  Nově se tyto prvky reinkarnovaly v rustikální umyvadla a věšáky na osušky. Tam, kde uléhali dříve do sena statní hřebci, uléhají dnes do luxusních postelí lidé. Z koňských boxů dal architekt vzniknout třem odděleným a prostorným ložnicím.  Jejich součástí je vždy nemalá koupelna s veškerým vybavením. Nejkrásnější a současně nejzdařileji zrekonstruované místo v domě je jednoznačně kuchyňjídelna.

V domě je všude zcela nová podlaha z leštěného betonu a zabudovaným topením. Pro lepší prostupnost denního světla bylo zapotřebí zvětšit původní malá okna a doplnit je také o okna střešní.  Ze starých a poničených stájí se tak stal překrásný a moderní dům plný světla a eko-technologií, které poskytují jeho majitelům skutečný domov.

Lucie Sýkorová

Foto: homedsgn.com

5.6.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist