Ruční nástěnné texturování zvládnete i sami

Poslední dobou je velmi populární technika ruční malby. Většinou se však jedná o zdánlivě umělecké fresky a každého asi napadne, že „tohle přece amatér nemůže zvládnout sám“. Repliku Caravaggiových zátiší vás sice nenaučíme, ale pár tipů bychom pro vás měli.

119363-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: archiv redakce

Velmi populární jsou jižanské texturované motivy s efektem jemné patiny. Dodají interiéru elegantní ošuntělý nádech. Můžete vyzkoušet třeba techniku, zvanou tupování, která se provádí tupovacím štětcem a akrylovými barvami. Tupovací štětec namočíte do barvy a kolmo tisknete na stěnu a tvoříte tak souvislou malbu pomocí jakýchsi otisků. Po každém otisku štětec otočte, aby tak vznikala jistá nepravidelnost a vždy otřete trochu hlavu štětce hadrem. Výraznější textura se dosáhne několika tupovacími nátěry, při čem se na světlejší odstín nanáší tmavší. Náklady spojené s touto technikou jsou minimální, ale u větších ploch to bude chtít velkou trpělivost –výsledek ale stojí za to.

Opravdu zajímavé a krásné motivy získáte tak, že si pomocí malířské lepící pásky vytvoříte na stěně vzor – například cihlový nebo s nepravidelnými obdélníky – a následně aplikujete tupovanou metodu. Jamile barva zaschne, sloupnete lepící pásku pod níž bude jen klasická, vámi zvolená podkladová nástěnná barva. Doporučujeme držet se klasického pravidla – buďto by měla být podkladová barva tón v tónu s tupovací barvou  (například béžový podklad  a khaki nebo hnědozelená tupovací barva) anebo když extrém, tak extrém – například tmavě růžová až do fialova by mohla být barva na tupování a „podkladovka“ klidně žlutozelený zvýrazňovač (jen pro otrlé designové nadšence).


Pokud vyměníte tupovací štětec například za přírodní mycí houbu, vznikne vám překrásný motiv, způsobený otiskem textury houby – proto se při její koupi vyplatí vybrat tu, jejíž vzor se vám bude nejvíce zamlouvat. Pokud se chystáte vytvořit texturu na větší plochy, doporučujeme koupit i větší houbu. Nepravidelnosti docílíte různými přítlaky na houbu a navíc můžete docílit i jemného 3D efektu a pakliže se rozhodnete kombinovat například podkladovou barvu, zachovanou v nějakém určitém vzoru pomocí lepenky a 2 tupovací barvy, rozhodně vás překvapí, jak nádherná malba může vzniknout. Při kombinování barev raději volte stejný odstín v různých tónech  – nejkontrastnější barvu nechte jako podkladovou.

Nástěnné dekorace – velká inspirativní fotogalerie

Ještě bychom měli připomenout, že při strhávání malířské lepenky sice tolik nevadí, když se vám kousíčky barvy na okrajích sloupnou, protože celkový efekt patiny si tak trochu té oprýskanosti dovolit může, ale pakliže jste na svou malbu hrdi a nechcete ji pokazit, doporučujeme povrch lepenky jemně omýt starým zubním kartáčkem navlhčeným vodou. Tak zabráníte i nepravidelnostem v liniích šablonových otisků.

Lucie Sýkorová

Foto: black-wall-paper.com, decorative-faux-painting.com, lookboxliving.com.sg, houzz.com, colorchats.benjaminmoore.com, classylittlefinds.wordpress.com,

23.4.2013 4:04

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist