Rozsviťte si terasu, altán nebo pergolu

Léto je v plném proudu a vy pravděpodobně trávíte většinu času na zahradě nebo na terase. Ať už si dopřáváte večerní kávu ve dvou nebo skleničku vína s přáteli, je škoda, abyste přerušili dobrou zábavu jen proto, že zašlo slunce a začíná se stmívat. Pokud ještě nemáte venkovní osvětlení nebo je to stávající už nefunkční a zastaralé, ještě se vyplatí s tím něco udělat. Poradíme vám, jak vybírat a na co přitom nezapomenout. Díky našim tipům si letos ještě užijete spoustu skvělých garden party.

5in-es.artdesign_1ex.moon_-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: In-es.artdesign

Venkovní svítidla rozdělte na tři základní typy

Venkovní osvětlení můžeme rozdělit podle jeho funkce: Nasvícení okolí pergoly, altánu nebo terasy (které slouží k základní orientaci v okolí domu), ústřední světlo (osvětluje obývaný prostor) a podbarvující osvětlení umocňující atmosféru (je nepřímé a může být i barevně laděné).

Osvětlení sloužící k nasvícení okolí lze vytvořit například pomocí závěsných a nástěnných svítidel, světelných ramp, reflektorů či sloupků. Podobná svítidla, zvláště různé lustry, závěsné šňůry se žárovkami a lucerny slouží jako hlavní osvětlení. A k dokreslení atmosféry můžete použít třeba jen obyčejné svíčky nebo svíticí koule, křesla či stolky. Například pro malou terasu a skromný rozpočet je vhodné zkombinovat závěsné šnůry se žárovkami, solární reflektory a klasické svíčky.

Před nákupem si všechno přesně naplánujte

Snadno se vám může v obchodě stát, že podlehnete nákupní horečce a nakoupíte svítidla, která ani nevyužijete. Proto dříve, než se vydáte na nákup, si předem spočítejte, co všechno chcete nasvítit a kolik a jakých světel k tomu budete potřebovat.

Dejte pozor, abyste si nevybrali nevhodné typy svítidel, např. aby nebyla pro daný prostor příliš velká. Například na terasu, která je přímo u domu, si pořiďte svítidla odpovídající maximálně jedné třetině výšky dveří.

Vykouzlete krásný trávník

Pomocí venkovního osvětlení můžete „napravit“ drobné nedokonalosti na zahradě nebo v okolí domu. Kupte si třeba venkovní sadu svítidel, která se dají bezpečně připojit do kterékoli zásuvky v exteriéru. Tyto sestavy se obvykle skládají z několika světelných bodů, které jsou spojeny jediným kabelem. Uspořádejte je na zahradě tak, abyste vytvořili různá tajemná zákoutí, nebo si pomocí nich vytvořte po obvodu terasy sváteční náladu.

K tomu vám samozřejmě mohou posloužit i solární svítidla. Jejich výhodou je, že nemusíte řešit, zda vám kabely dosáhnou do zásuvky. Nevýhodou se pak může stát slabší intenzita svícení.

Podívejte se z okna

Při výběru vhodného osvětlení vám může pomoci také to, že se pozorně rozhlédnete kolem sebe. A kupodivu byste přitom měli být v interiéru a dívat se ven z okna. U toho přemýšlejte, jakým dojmem na vás terasa či pergola působí. Získáte tak totiž úplně jiný úhel pohledu, než když stojíte přímo na místě, které potřebujete nasvítit.

Některé části zahrady nebo křoviny, které vidíte z obývacího pokoje či jídelny, vám dokonce mohou pomocí vhodného nasvícení umocnit pocit většího prostoru nejen venku, ale i přímo v interiéru. Slouží k tomu také například světla u zahradních cestiček nebo na trávníku.

Pozor na reflektory

Tento typ svítidel má jednu hlavní výhodu: Můžete ho podle potřeby nasměrovat na jakýkoli objekt. Ale k nasvícení společenské části prostoru se zrovna moc nehodí. Vaši hosté totiž pravděpodobně neocení, že budou mít po celou dobu večeře namířené jasné světlo reflektoru přímo do obličeje. A nasměrovat ho mimo může být při větším počtu osob docela problém. Kromě toho je při stolování a hovoru příjemnější „měkké“ světlo, které vydávají například žlutě či oranžově zabarvené žárovky. Skvěle se sem hodí také venkovní lucerny a závěsné lustry.

15.8.2018 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist