Rozsviťte si kuchyň!

Kuchyňské osvětlení je sice nenápadným, avšak velice důležitým prvkem naší domácnosti. Rozhodně se nevyplácí tuto oblast podceňovat, což každá hospodyňka pozná ve chvíli, kdy pořádně nevidí na klepání řízků, mžourá do spižírny a přemýšlí, který že to knoflík na sporáku zmáčknout.

Začněme celkovým osvětlením místnosti: kuchyň je místem, kde nemusíme instalovat intimní lampičky, naopak – čím více světla nad pracovní deskou a jídelním stolem, tím lépe. Zpočátku si musíme uvědomit, na kterou světovou stranu je naše kuchyň situovaná. Jinak bude přes den v kuchyni otočené na západ, jinak na sever. Jinak bude v kuchyni, která má za okny hluboký les, jinak bude v panelovém domě v desátém patře, jinak se bude světlo odrážet ve světlé a lesklé kuchyni, jinak v matné a tmavé.

Každá kuchyň, ve které je dostatek prostoru a světla, bude působit přehledně a příjemně. Zvlášť jedná-li se o světlo denní, které kuchyň přirozeně prosvětlí a dodá jí milou atmosféru.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Specifické osvětlení pracovní plochy

Kromě celkového osvětlení nás v kuchyni čeká řada dalších přídavných světélek, které není radno podcenit. Zde totiž platí dvojnásob, že bychom měli pořádně vidět na to, co děláme, ať už se jedná o přípravu pokrmů nebo umývání nádobí. Jedním z důvodů je i to, že by mohlo dojít k úrazu.

Tři světlé body kuchyně

Tři nejdůležitější body, které by měly být osvětleny zvlášť, jsou pracovní deska, sporák a dřez. Nejoblíbenějšími se staly zářivky nebo bodovky, které se ihned rozsvítí v požadované síle. Naopak se nedoporučují „úsporky“, kterým plné rozsvícení nějakou dobu trvá. V kuchyni totiž potřebujeme pořádné světlo přesně v okamžiku, kdy rozsvítíme.

Světlo nad pracovní plochou by nemělo ozařovat oči a plochu by mělo osvětlit rovnoměrně. Toho nejlépe docílíme tím, že jednotlivé světlené body umístíme těsně pod horní skříňky. Sporák je klasicky osvětlen svítidly zabudovanými v digestoři.

Světlo nad jídelním stolem

Neměli bychom zapomenout ani na samostatné osvětlení jídelního stolu, k čemuž se nejvíce hodí lampy, které visí od stropu těsně nad jídelní stůl. Strávníci tak vidí do talíře, aniž by u toho mžourali a tekli jim slzy.

Zajímavým doplňkem může být osvětlení prosklených skříněk. Dovnitř nainstalujeme nejlépe halogenové žárovky, které navodí příjemnou atmosféru například u večeře. Zároveň je můžeme nechat svítit i v noci, což jistě pomůže při orientaci nejednomu nočnímu jedlíkovi.

Autor: Martina Tlachová
Foto: E-Architect, kuchyně Hanák, Svět světel, Křivák nábytek

7.11.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist