Rozpočet SFRB schválen

Poslanecká sněmovna již schválila rozpočet Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) pro příští rok. Pozitivním zjištěním je, že oproti letošním 1,5 miliard korun se pro příští rok počítá s 3,5 miliardami. Návrh poslankyně KSČM Milady Halíkové, která chtěla návrh rozpočtu vrátit vládě k přepracování, poslanci naopak nepodpořili.

126146-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Navýšení o dvě miliardy

Rozpočet určený na podporu rozvoje bydlení byl poslanci schválen ve výši 3,5 miliard korun. To znamená v porovnání s loňskem navýšení o celé dvě miliardy. Hlavní prioritou rozpočtu je program Panel, který slouží k zateplování a opravám panelových domů. Další prioritou fondu je výstavba bytů pro mladé rodiny.
„Stát tak dává vlastníkům panelových domů jasný signál, že má zájem na rekonstrukcích těchto domů a bude dále realizovat podporu rekonstrukcí panelových domů, které současně přinášejí nemalé úspory energií, především energie potřebné na vytápění bytů,“ komentoval výsledek jednání ministr Jiří Čunek.

Úvěry pro mladé budou

V příštím roce se chystá SFRB také pokračovat v poskytování výhodných úvěrů mladým lidem, a to do částky 300 000 korun na pořízení bydlení.

Ve fázích přípravy je i řada nových programů, které by měly podpořit rozvoj sociálního bydlení novým a efektivnějším způsobem.

Nové vládní nařízení o podpoře výstavby sociálního bydlení by mělo nabýt účinnosti v druhé půlce příštího roku. Pro nastartování jeho realizace koncem roku 2009 rozpočet SFRB počítá s počátečním objemem 100 milionů korun na dotační pomoc potenciálním investorům, která bude přístupná nejen obcím, ale též soukromým investorům.

Panel dostal podporu ještě pro letošek!

Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny schválil také dílčí změnu mezi položkami rozpočtu SFRB, a zvýšil tak letošní nedostatečnou podporu programu Panel o 533 milionů korun. Pokud by ani tyto navýšené finanční prostředky nestačily k uspokojení letos podaných žádostí, budou zbývající žádosti financovány z prostředků příštího roku.
Navýšení tak umožnilo průběžné realizování programu, které je pro žadatele lepší. Zároveň letos fond neuvažuje o zastavení příjmu žádostí o podporu v tomto programu.

Lucie Lukačíková
Foto: Lucie Lukačíková

22.12.2008 12:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist