Rozkvetlé jaro u nás doma 2/2

Ve druhém dílu seriálu o jarních rostlinách se zabýváme omamně vonícími fréziemi, neodolateným pryskyřníkem, elegantním a tajemným tulipánem, křehkou, ale bojovnou sasankou a hyacintem, který symbolizuje sílu nového života. Opět přidáváme inspiraci pro vytváření dekorací a tipy, jak rostliny udržet co nejdéle krásné a svěží.

tulipan-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

Frézie je květina s výraznou a nezaměnitelnou vůní. Člověk by podle intenzity vůně očekával mohutnou květinu s obrovskými květy, jedná se však o rostlinu s něžnými květy na křehkém stonku. Omamná vůně, květ přitažlivý jak barvou, tak tvarem, to jsou argumenty, proč máme do kytic, které někomu darujeme, nechat zakomponovat frézii. Barevné spektrum květů zahrnuje tóny od bílé, přes žlutou, oranžovou, červenou až po fialovou. Mezi plnokvětými fréziemi je nejpopulárnější žlutá, pak následují bílá, červená, růžová a nachová. Mezi fréziemi s jednoduchými květy jsou nejoblíbenější bílé, žluté, nachové, červené, oranžové a růžové. Frézie jsou k dostání po celý rok, ale nejčastější jsou právě v období od února do května. Ve váze vydrží v průměru 12 dní.

Velká inspirativní fotogalerie jarních dekorací


Tipy na péči:
Floristé doporučují po přinesení domů seříznout fréziím asi 3 centimetry stonku a ponechat květiny ještě chvíli zabalené ve váze, než se napijí vodou. Do vody by se měla přidat výživa pro řezané květiny.

Jen těžko v kyticích přehlédneme tvar květu pryskyřníku. Při troše nadsázky se dá říci, že vypadá jako malinkatá hlávka zelí. Existují bíle kvetoucí, ale také jasně žlutě, růžově i červeně kvetoucí pryskyřníky. S jejich květy se dá velmi dobře pracovat. Můžeme je například naaranžovat do malé mističky, kdy se jejich stonky zkrátí na minimum a květ se položí na vodní hladinu. Nebo je také zajímavé několik květů na delších stoncích pár centimetrů pod květem svázat barevnou stužkou a vložit do vázičky. Díky zajímavému tvaru květu pryskyřníku je také možné vytvořit v mističce doslova malou zahrádku – kombinaci květů pryskyřníků a prorostlíku Bupleurum, který se používá jako méně tradiční doplňková zeleň do kytic, se dá jen těžko odolat.

Tulipán se považuje za symbol Nizozemí, ve skutečnosti však pochází z Číny. Do Nizozemí se dostal v 17. století a vzápětí vyvolal doslova mánii. Cena cibulek se tehdy vyšplhala do závratných výšin. Rekord si dodnes drží tulipán Semper Augustus, jehož cena dosáhla 13 tisíc guldenů. Tulipány stejně jako narcisy patří mezi květiny, které nám nejsilněji evokují jarní atmosféru. Svým symbolickým významem se tulipán výborně hodí do kytic, které někomu darujeme. Ztělesňuje totiž slávu, oddanost, rozjímání a lásku.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

S tulipány se dá velmi zajímavě pracovat a během několika minut z nich lze vytvořit naprosto neotřelou dekoraci. Představme si skleněnou vázu, do které nalijeme malé množství vody. Stonky tulipánů do ní ponoříme, avšak s květy si trochu zaexperimentujeme. Stonky ohneme a květy skloníme do vázy, to znamená, že ve váze bude pravidelná změť stonků a květů. Zajímavým a velmi moderním prvkem, který se ve floristice začal v několika posledních letech objevovat, jsou zkumavky, které se dají používat velmi netradičním způsobem. Základem aranžmá nebo kytice může být například větvička, někdy barevně upravená, na kterou drátkem připevňujeme zkumavky a do nich vkládáme květy.

Sasanky jsou jedny z prvních jarních květin a na loukách a stráních se často objevují ještě s posledním sněhem. Sasanky se výborně hodí do smíšených kytic s jinými jarními květinami. Svým výrazným tvarem výborně ladí s květy modřence, tulipánu nebo pryskyřníku. K doplnění aranžmá lze použít barevnou vlnu nebo bavlnky.

Sasanky se pěstují v mnoha barevných variantách. Kromě nachových existují i odrůdy s růžovými, červenými a bílými květy. Současným trendem je zmírňování efektu zářivých barev světlejšími tóny. Můžeme například vyzkoušet kombinaci nachové a červené sasanky s několika málo bílými květy, aranžmá pak vypadá mnohem elegantněji. Samotné květy můžeme také nechat volně plavat na hladině v mělké misce.

Aby byl výčet jarních květin co nejúplnější, nesmíme zapomenout na hyacint. Tato květina pochází z oblasti západní Asie, Turecka, Sýrie a Libanonu. Okolo roku 1560 se poprvé začal pěstovat v Rakousku. Tato květina je symbolem míru a síly.

Hyacinty se velmi dobře hodí do jarních kytic a jsou také velice vkusné ve svatebních kyticích. Řezané hyacinty jsou k dostání v pěti barvách – bílé, žluté, růžové, lososové a modrofialové. Modrofialové hyacinty patří k nejoblíbenějším, pak následují růžově a bíle kvetoucí.

Tipy na péči:
Pokud jsou hyacinty v kytici s ostatními květinami, je dobré každé dva dny měnit vodu. Hyacinty je možné kombinovat s narcisy, snášejí se bez problémů, i když látky které narcisy vylučují, jiným květinám škodí. Hyacinty mají na konci stonku ponechanou část cibulky, stonky se proto pravidelně neořezávají jako u jiných květin.


Zdroj: Holandská květinářská kancelář

28.2.2002 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist