Rozkvetlá terasa vás bude těšit celý rok. Jak ji osázet?

Až se v teplých dnech přestěhujete na terasu, můžete se při odpočinku kochat záplavou květů, které budou postupně nakvétat během celé sezony. Jak na to, aby vaše terasa nebyla fádní a hýřila vůněmi a barvami?

shutterstock_441901642-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

Abyste se na terase cílili opravdu příjemně, osázejte ji nejrůznějšími květinami. Některé mohou lemovat její okraje na záhonech, další se zabydlí v květináčích a truhlících. Tak můžete pěstovat hlavně rostliny, které k nám přibyly z teplých krajin a na zimu potřebují přemístit do nezámrzných prostor.

Květiny můžete nakoupit v zahradnictví, nebo si je sami vypěstovat od semínek. Tím hodně ušetříte a navíc zažijete neopakovatelné dobrodružství při sledování vývoje nové rostlinky od semínka pod kvetoucí krásu. Na to jsou ideální letničky, které vám budou dělat radost od léta do zámrazu.

Pochopitelně každý má své oblíbené druhy, ale někdy není na škodu inspirovat se, jak to dělají jinde.

Květiny vybírejte podle stanoviště

Myslete na to, že rozmanité barvy na terase dodají prostoru švih. Krásná je terasa vyladěná do dvou, tří barev, ale pestrobarevná terasa má taky své kouzlo. Květiny byste měli vybírat podle toho, podle stanoviště – zda je místo slunné, nebo zastíněné. Rozhodně ale zvažujte také dobu kvetení jednotlivých druhů a vybírejte rostliny, jejichž doba květu se překrývá, abyste měli stále co obdivovat.

Při výběru rostlin a pěstebních nádob záleží na celkovém vzhledu terasy. Zvolili jste rustikální styl, je vaším šálkem kávy jednoduchý minimalismus, či jste se zhlédli v romantice Středozemí? Roli hraje nejen velikost květináčů, ale také materiály a jejich barva. Držte se jednotného stylu a neuděláte chybu. Rozhodně se vyhněte nákupů ve stylu „to se mi líbí“ a raději zvolte jednu kolekci od jednoho výrobce.

Začněte včas

Nejdřív s výzdobou a osázením terasy bude trochu víc práce, ale ta se určitě vyplatí, jakmile v květnu a pak přes léto budeme usedat na terasu a zálibně se kochat svými květinami.

V únoru jsme si do květináčů zasadili hlízy begónií a nechali je v teple naklíčit, nyní bychom je měli zkontrolovat. V březnu si vysejeme do studeného pařeniště čínské hvozdíky, šruchy, měsíčky a nezapomeneme ani na astry a hledíky.

Pokud máme zahradu v teplých polohách, nic nám nebrání vysetí těchto letniček přímo do půdy na záhonu. V květnu pak můžeme na terasu vyrukovat se všemi letničkami citlivými na mráz. Pochopitelně stěhované rostliny ze sklepů, chodby a dalších míst nejprve otužujeme a zvykáme je na nižší teploty. Ale po zmrzlých mužích už se letnění nemusíme obávat.

Jarní krásky

Už od začátku jara můžeme mít na terase všechny rychlené cibuloviny, pokud je budeme schovávat na noc, když hrozí mráz.

Bez obav na terase vydrží hrnkové převislé jívy, na kterých se objevují kočičky. Přidejte odolné macešky a klasické prvosenky.

Pokud se vám nebude chtít je schovávat, přehoďte přes ně navečer netkanou textilii a zajistěte ji proti odfouknutí větrem. A také zateplete květináč, aby kořeny zůstaly v teple a nepromrzly.

Závěsné květináče nesmí chybět

Osazování závěsných košů se těší velké oblibě, ušetří totiž místo a navíc květy na terase pak můžete pozorovat rovnou i ve výšce očí. Zálivka by v sezoně u květin v závěsu měla být častá.

V košících se dají využít petúnie, million bells, lobelky nebo převislé macešky, torenie, tunbergie, bakopa, lilek jasmínový, vějířovka, sanvitálie, fuchsie, kejklířka, pelargonie, štírovník, tařicovka, hrachor, povijnice, popenec, dichondra, svlačec, vilec nebo psineček výběžkatý.

Nezapomeňte na hortenzie

Nezapomeňte ale ani na hortenzie, královny pozdního léta, udělají vaší terase neobyčejnou službu zvláště tam, kde nebude pálit slunce po celý den. Milují polední zastínění a kyselou půdu. Na to nezapomeňte.

Zeminu v květináčích pokryjte oblázky, jednak to sníží odpar vody z květináčů v horkém letním období a rovněž to pomůže proti vyvracení nádob při silnějším větru. Nesmíte zapomenout ani na přihnojování. Květiny, které musí po celou dobu vydržet s omezeným množstvím půdy, budou potřebovat ve vegetačním období pravidelný příděl živin.

Nejlépe se osvědčuje buďto rozpustné hnojivo přimíchané do vody, nebo hnojivo gelové.

Na balkoně či terase nemusíme pochopitelně pěstovat jenom okrasné květiny, ale můžeme zde mít i zeleninu anebo ovoce. Velmi pěkně vypadají v truhlíku vysazené různobarevné saláty nebo v závěsném košíku pěstované stáleplodící jahody. Ale o těchto druzích až zase někdy příště.

28.4.2021 10:30 | autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist