Rostliny vzhůru nohama – jde to!

Pěstujete rádi květiny? Máte doma málo místa? Máme pro vás tip na to, kde volné místo ve svém bytě ještě najít. Zavěste květiny na strop. S revoluční novinkou v pěstování pokojových rostlin na trh přišel designér Patrick Moris, návrhář z Nového Zélandu.

Sky planter by Boskke – revoluční květináč byl vyvinut, aby změnil způsob pěstování rostlin jejich otočením vzhůru nohama. Uvnitř květináče se nachází uzavíratelný disk, který je vlastně tím nejinovativnějším prvkem v celém tomto pěstebním systému. Do disku v užší části květináče se lije voda, která zavlažuje půdu nacházející se v druhém disku ve větší části květináče. Do druhého disku je zároveň vsazena rostlina. Z horního disku se uvolňuje zálivka směrem ke květině postupně, což je vlastně principem samozavlažovacích květináčů. Sky plantery jsou pěstební nádoby speciálně určené pro tento nezvyklý způsob pěstování pokojových rostlin anebo bylinek v kuchyni, které budete mít alespoň neustále po ruce, kdykoli budete vařit a dochucovat jimi pokrmy. Prozatím jsou ve dvojím barevném provedení: černé a bílé.

Květiny se zavlažují shora, otvorem ve dnu květináče, které je zároveň nejvyšším místem celé pěstební sestavy. Květináče Sky planter jsou dodávány v balení po třech, včetně závěsných háčků a drátků. Díky drátkům můžete zavěsit rostliny dnem vzhůru a využít tak jediný prostor, který máte v bytě navíc, prostor u stropu.

Po určité době růstu rostlin v tomto zavěšeném stavu je možné, že se směr jejich růstu otočí a stonky rostlin se vydají opět směrem nahoru, zatímco kořeny budou mít tendenci růst svým přirozeným směrem, tedy dolů.

Při tomto způsobu pěstování rostlin začněte s některými méně náročnými druhy rostlin. Raději nezkoušejte tímto způsobem pěstovat žádné letité rostliny, které by si na tento způsob pěstování už vzhledem k svému věku nemusely zvyknout a uhynuly by. Volte například mezi zelencem, břečťanem, pelargoniemi, voděnkami anebo phalaenopsisy (můrovce).

Pokud máte s tímto experimentálním stylem pěstování rostlin již osobní zkušenosti, podělte se o ně s námi. Vaše příspěvky uvítáme v diskusi pod článkem.

O pěstování pokojových rostlin jsme již informovali naše čtenáře v několika článcích, například „Květiny chtějí také hezky bydlet“ a zajímavý tip na pěstování jsme přinesli v článku „Kapsáře na květiny aneb living wall“.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: thehut.pantherssl.com, digsdigs.com, projektowaniwnetrz.blip.pl, aplusrstore.com, mildredandco.com, clippings.com, athome.kimvallee.com, geekalerts.com, upside-down.dk, yankodesign.com, bynaturedesign.ca, designforuse.com.au, sayhi-todesign.blogspot.com,

18.5.2015 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist