Rostliny vhodné pro terária

Naše záliby jsou různé, někdo zahradničí, jiný maluje, další chová exotické plazy. A právě pro ty, kteří mají tuto méně obvyklou zálibu, jsme připravili dnešní článek, ve kterém vás seznámíme s rostlinami, které se nejen hodí do terárií svým vzhledem, ale zároveň snesou vnitřní podmínky terárií, aniž by to mělo vliv na jejich růst a vzhled.

Jemná kapradina Adiantum raddianum čili netík sličný je rostlina původem z Jižní Ameriky. Tvoří trsy jemně dělených lístků na netradičně černých stoncích. Nesnese přelití, ale velice jí vyhovuje prostředí se zvýšenou vzdušnou vlhkostí.

Fitonie (Fittonia verchaffteltii) zaujme na první pohled svou krásnou kresbou listů. Výrazná síť hustých červených žilek na zelených listech udělá z fitonie opravdu kouzelný prvek každého terária anebo miniaturního rostlinného skleníčku. Domovem fitonií jsou deštné pralesy v Peru, z čehož vyplývá, že nesnáší přímé světlo a naopak dobře snese vyšší vzdušnou vlhkost. Snadno se množí vrcholovými řízky.

Maranta leuconeura (varieta erythroneura) je opravdu velmi nápadná pokojová rostlina pocházející z brazilských pralesů. Nápadnost jí zajišťují její velké světle zelené zakulacené listy mající tmavé pásy mezi červenými žilkami. Spíše bude vhodná pro široké nádoby anebo větší terária.

Rostlina, která nikdy nezklame a vydrží téměř vše, je lopatkovec – Spathiphyllum wallisii s podlouhlými tmavě zelenými listy a výraznými žilkami. Z úžlabí listů na jaře vyrážejí bílé lopatkovité květy na dlouhých stopkách. Tato rostlina nesnese pouze přímé světlo, ale přežije jednorázové přelití i dočasné vyschnutí. Navíc je jednou z těch, které dokážou z ovzduší odstraňovat toxické látky.

Velká inspirativní galerie rostlin

Pepřinec tupolistý (Peperomia obtusifolia), jako další rostlina vhodná do terárií má velké žluté masité listy se zelenou středovou částí. Je velmi dekorativní a v kombinaci s ostatními jinak zbarvenými rostlinami vytváří v teráriu netradiční prostředí.  Snáší mírné slunce až polostín. Nesnese přemokření, ve svých tlustých listech totiž uchovává dostatek vody, která jí vydrží po dlouhou dobu.

Saintpaulia ‚Mina‘ čili fialka usambarská se pěstuje velmi snadno, pokud jsme jí vytvořili k růstu vhodné podmínky, pak ji můžeme i dobře množit. Množí se listovými řízky, které namočíme do růstového stimulátoru a necháme uložené ve vlhkém písku anebo lístky vložíme jednoduše do misky s vodou, ale tak, aby se voda nedostala na čepel listu, pak by došlo k uhnití.  Africké fialky jsou nádherné, když je doslova obaluje množství krásných růžových, fialových anebo bílých či žíhaných květů, které na rostlinách můžeme pozorovat  po celý rok.

Pokud si jako chovatelé terarijních zvířat oblíbíte i pěstování rostlin, můžete hbitě rozšířit své hobby o další.  Ať už tedy vyberete rostliny z naší nabídky anebo jiné, přejeme všem chovatelům mnoho úspěchů v jejich poutavé zájmové činnosti.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: zera3iat.blogspot.com, foter.com, flickrhivemind.net, home.comcast.net, geckotime.com, myremodelinghomes.com, pernellgerver.com, vivariumforum.com, mccabesflowers.com, cityplanter.com, liveinternet.ru, cfferns.com, newplants.tripod.com

7.11.2012 4:23

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist