Rostliny vhodné do obývacího pokoje

V moderním obývacím pokoji nesmí chybět stereo, větší či menší knihovna a něco, na co si člověk může sednout. Není vůbec špatné, když při posezení a poslechu pěkné hudby můžete pozorovat dění za velkým oknem. Dokonalé to však může být, jen když jste obklopeni rostlinami, na nichž nás těší jejich květy nebo listy. Marná sláva, obývací pokoj bez rostlin je tak nějak mrtvý.

K rostlinám, které si můžeme doma pěstovat, přestože náš obývací pokoj není právě nejsvětlejší, patří kapradiny. Patří mezi ně i Nephrolepis (ledviník). Jeho jméno pochází z řeckých slov nephros, ledvina, a lepis, váha. Ledviník potřebuje neustále vysokou vlhkost, takže se mu v domech s ústředním topením nedaří nejlépe, pokud nevyvineme úsilí a nezajistíme mu vlhký vzduch. Nephrolepis se výborně hodí do moderního i tradičního interiéru, má jemné listy, které se sklánějí v ladných obloucích. Daří se mu velmi dobře jak v květináči, tak v závěsných košících, stejně dobře ale vynikne i na podstavci. V létě ho přihnojujeme jednou za čtrnáct dní. Kořenový bal by měl být stále vlhký. Pravidelnou součástí péče o tyto rostliny by mělo být mlžení. Aby mohl optimálně růst, postačí mu teploty v rozmezí 15 až 26 °C, pozor ale na průvan. Ideální je pěstování třeba na severně orientovaném okně. Ledviníku se bude opravdu dařit, pokud ho každý rok přesadíte. Nejlépe do rašelinné zeminy. U ledviníku se můžeme setkat s několika variantami druhů, z nichž nejznámější je Nephrolepis exaltata. Často se pěstují odrůdy Bostoniensis, Green Lady či Regina. Liší se zpeřením a hloubkou zářezů listů. Rostou velmi rychle, za rok svou velikost i zdvojnásobí a jejich listy mohou dosáhnout délky až 70 cm.

Další půvabná rostlina původem z Číny, je jasmín (Jasminum polyanthum). Jasmín je velice atraktivní rostlinou do obývacího pokoje, protože kvete přes zimu, od prosince do března. Poupata často mívají narůžovělý nádech, rozvité květy jsou bílé a krásně voní. Pro pěstování je v zimě ideální teplota okolo 16 °C, ale snáší i teploty do 10 °C. Naopak vyšší teploty jsou během zimy nebezpečné, protože způsobují, že rostlina nezdravě bují do výšky. Od května do září prospěje jasmínu pobyt venku na slunném místě. Mladé rostliny potřebují plné slunce, aby výhony vyzrály a jasmín začal kvést. Starším exemplářům stačí světlé místo bez přímého slunce. V zimě je důležité omezit zálivku, abychom rostlinu nepřelili. Rostlinu doporučujeme přihnojovat po celou dobu vegetace. Mezi zálivkami necháme vždy povrch zeminy vyschnout. Jakmile jasmín na jaře odkvete, přesaďíme ho do propustné zeminy. Jasmíny kvetou na výhoncích z loňského roku, proto je potřeba je po odkvětu zastřihnout. Při pozdějším zastřihnutí riskujete, že rostlina další zimu nepokvete. Jakmile jasmín odkvete, zastřihněte výhony k prvnímu většímu očku, přibližně 5 cm od začátku výhonu. Rostlinu zastřihujeme pravidelně, aby se rozkošatěla.

Nepřehlédněte – velká fotogalerie obývacích pokojů

Dalším skvostem obývacího pokoje, zejména pokud jde o barevné provedení, je kroton (Codiaeum variegatum var. pictum). Jedná se o jednu z nejpestřeji zbarvených pokojových rostlin. Barva listů je rozmanitá, základ tvoří zelená, ale žilkování je červené, růžové nebo žluté a listy bývají oranžově nafialovělé až černě skvrnité. S přibývajícím věkem jsou barvy intenzivnější. Listy jsou oválné, nebo připomínají listy dubu. Kroton pochází z Malajsie a východní Indie. Na západ se poprvé dostal v první polovině 19. století. V zimě je nutné udržovat stálou teplotu okolo 15 až 21 °C. Kroton má rád slunné stanoviště, ale chráněné před prudkými slunečními paprsky. Na druhé straně ale málo světla může způsobit vyblednutí listů. V létě kroton vyžaduje bohatou zálivku, v zimě by se měl naopak zalévat jen mírně. Zemina v květináči by měla být stále vlhká, k zálivce používáme nejlépe vlažnou vodu. Přesazujeme ho na jaře do běžného substrátu pro pokojové rostliny. Když rostlina dosáhne 25 cm, můžeme jí zaštípnout vrcholový výhon. Stejně jako fíkusy i kroton shazuje spodní listy. Částečně tomu můžeme předejít dostatečnou vlhkostí vzduchu, tedy pravidelným rosením.

Jinou oblíbenou pokojovou rostlinou je Ficus lyrata. Má velké lesklé tmavozelené listy, které dorůstají délky až 30 cm. Jeho listy mají tvar lyry, odtud i jeho název, a jejich okraje jsou mírně zvlněné. Jako většina fíkusů i F. lyrata vytváří listy na koncích výhonů, spodní listy často opadávají. Mladé rostliny mají listy po celé délce stonku, proto vypadají mnohem dekorativněji. U starších rostlin můžeme před fíkus lze zasadit nižší rostlinu nebo fikusi zakomponovat do skupiny rostlin. F. lyrata dává přednost spíše chladnějšímu prostředí, optimální je teplota 10 -18 °C. Nemá rád kolísání teplot, na které reaguje schazováním listů. Snese i polostín, ale ne přímé slunce. F. lyrata důkladně zaléváme, ale květináč by nikdy neměl stát ve vodě. Zakořeněné rostliny můžeme hnojit každých čtrnáct dní.

Ficus pumila, pochází z Číny a patří k těm náročnějším odrůdám ficusu. Pěstujeme ho jako popínavou nebo plazivou rostlinu,větší exempláře můžeme např. nechat pnout po mechovém sloupku. Nejlépe se F. pumila daří při teplotě 16 až 21°C. Má rád hodně světla, ale opět ho chráníme před přímým sluncem. Tato rostlina je náchylná k hnilobám, ale na druhé straně i náročná na zálivku. Zemina v květináči by měla být stále alespoň trochu vlhká. Tato rostlinka také vyžaduje skřehkými oválnými lístky také vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, kteou zajistíme nejlépe pravidelným rosením.

Velká inspirativní galerie rostlin

I když je častou a oblíbenou ozdobou evropských obývacích pokojů, s evropskými violkami, nebo fialkami, jak se jim lidově říká, nemá Saintpaulia ionantha (africká fialka) nic společného. Pochází z Afriky, kde ji v 19. století objevil baron Walter von Saint Paul St. Claire. Její květy sice byly původně také tmavě modré, ale šlechtitelé cílevědomou prací s touto rostlinou dosáhli toho, že nyní kvete v mnoha barvách, například v bílé, růžové, červené, fialové i ve dvoubarevných variantách. Africká fialka kvete po celý rok a její květy neopadají. Pokud chceme, aby květy byly plnější a početnější, přeneseme rostlinu do místnosti s teplotou kolem 12 – 15 °C a snížíme zálivku na jednou za týden. Tuto odpočinkovou kůru můžeme provádět v kterékoliv roční období, ale pouze jednou za rok. Fialka má ráda hodně světla, ale opět ji nevystavujeme přímému slunci. Zalévá se zásadně do misky, aby se listy ani krček nenamočily a nevytvořily se na nich nevábné mapy. Ze stejného důvodu rostlinu nerosíme. Fialky se dobře snášejí v podstatě se všemi malými květinami, v interiéru ale nejlépe vynikne skupina několika různěbarevných filek.

A na závěr několik tipů, jak s pomocí pokojových rostlin vykouzlit v bytě doslova malý zázrak.

  • Vysoký strop se opticky snížíí, když pod něj zavěsíme převislé rostliny.
  • Pokud máte opačné problémy, pěstujte rostliny, které jsou stromovitého typu.
  • Iluzi širšího prostoru vyvolávají v úzké místnosti rostliny s obloukovitě skloněnými výhony a s malými listy.

Zdroj: Holandská květinářská kancelář

15.7.2002 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist