Rostliny pěstované ve skle – šperk každého interiéru

Pěstování pokojovek ve skle má své půvaby. Celá rostlina včetně obalu působí jako originální interiérový doplněk a není to nijak složité. Pěstovat tak můžete cokoliv: sukulenty, cibuloviny, nebo třeba řasokoule. Co si vyberete vy?

shutterstock_477220042-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: shutterstock.com

Co je aerárium?

Takový půvabný mikrosvět, podobný jako v kapkách rosy. Hodí se i do toho nejpromyšlenějšího designového bytu, protože skleněný obal ladí s každým materiálem. Aerária navíc potěší i ty, kdo odmítají řezané rostliny kvůli jejich dopadu na životní prostředí.

Aerária mají tvar slzy se špičkou nahoru i dolů, kapky nebo koule. Zvolit si můžete rostlinu, kterou do něj umístíte – tillandsii, sukulenty, mech nebo třeba orchidej. Ovšem nejlépe se do nich hodí nenáročná tillandsie, obdivovaná díky své „superschopnosti“ přežít prakticky jen ze vzduchu. Péče o ně není nijak komplikovaná. Stačí ji párkrát do týdne porosit destilovanou, převařenou nebo nejlépe dešťovou vodou, která nezanechá kapky na skle a neucpe rostlinám póry vodním kamenem.

Domácí mazlíček

Řasokoule je podvodní rostlina přezdívaná vodní skřítek. Připomíná mechovou kuličku a roste v jezerech například v Japonsku nebo na Islandu, kde ji vodní proudy omílají a udržují její kulatý tvar. Proto také potřebuje speciální zacházení, které však zvládnou i malé děti: Prstem ji pokoulet nebo i vyndat z vody a poválet ji v dlaních, aby byla pěkně kulatá. Se svou řasokoulí se zkrátka musíte mazlit.

Kde řasokouli pěstovat? „Pokud ji máte kam zavěsit, vyzkoušejte určitě aerárium, které je speciálně upravené, aby mohlo být naplněné vodou a řasokoule si v něm pěkně lebedila. Pokud chcete mít svého rostlinného mazlíčka pěkně po ruce, využijte Sputnik, kulaté akvárium na třech nožkách, které zkrášlí každý i pracovní stůl,“ radí s umístěním Lenka Hrubá ze Zahrady na niti.

Řasokoule jsou velmi jednoduché na pěstování, stačí jim dostatek světla (ale ne přímé sluníčko) a studená, nejlépe převařená voda, kterou stačí jednou za dva týdny vyměnit.

Zavolejte jaro domů

Skleněné cibulové vázy se používají k rychlení cibulovin v zimních měsících nebo na začátku jara. Při klíčení cibulí je důležité, aby nejprve prošly chladnou periodou. Cibule nejdříve uložte do chladné komory nebo do ledničky v papírovém sáčku, minimálně na měsíc, lépe na dva až tři.

Když chcete, aby cibule vykvetla, přemístěte ji do pokojové teploty. Do klíčící vázy nalijte vodu a do horní části položte cibuli. Teplem se iniciuje pouštění kořenů a rašení cibule, která pak postupně vykvete, zabere jí to asi 2–4 týdny.

Jakmile vykvetou, umístěte je mezi okenní tabulky nebo na jiné chladné místo. Vyhněte se mrazu, ale platí, že čím větší chlad, tím déle vám pokvetou. A když skutečně odkvetou, nechte očištěné cibule zaschnout a schovejte si je na příští rok na nějaké tmavé a studené místo. Za rok je zjara můžete použít na další rychlení ve vázičkách.

24.2.2022 5:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist