Romantika, kde ji ani nečekáte

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.

shutterstock_1195793494-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

Nebudeme mluvit zrovna o klasických křišťálových lustrech s ověsy, i když vám je některé obrázky možná i připomenou. Ale ohlížení se do minulosti, záliba v retro kouscích a tradice některý značek dělají své.

Podíváme se, jak nakládají designéři a výrobci, kteří nesou na zádech zavazující tradici, s historickým odkazem, ale také na práce úplně nových moderních značek, od kterých byste nadýchaný skleněný lustr opravdu nečekali.

S tradicí i bez ní

Staré sklářské manufaktury z Murana apod. určitě znají speciální zakázky, kdy se od práce starých mistrů neodchýlí ani o kousek. Ale i odtud přicházejí na výstavy a trh moderní půvabné věci zvládnuté dokonalým starým řemeslem. Předobraz jemného skla, které se třpytí, září a odráží paprsky, okouzluje i jiné značky a i mladé začínající designéry. Není proto překvapením, když experimentují i s jinými materiály, když sklo nahradí polykarbonát či jiný druh plastu nebo žádaný třpyt dodává „ledka“.

V posledních letech se navíc pojmy zdroj světla a světelný objekt poněkud zmátly. To proto, že zavěšený „lustr“ může být jen uměleckým dílem z kousků skla či jiného materiálu, a zdroj světla je úplně jinde, nasvěcuje objekt tak, aby se rozehrály křivky, tvary a stíny těch kousků, z nichž se těleso skládá. Mnohem víc pak pozorujeme hru světla a stínu na stěnách a stropu než svítidlo samotné. To se ale u těch, které vám dnes představujeme, může stát jen těžko. Až na jednu výjimku!

Šperk, který svítí

Když se na veletrh svítidel mezi tradiční výrobce zamíchala značka Swarowski, nemohla si stěžovat na nezájem. Někdy byla až trochu doslovná, prostě hodně zvětšila šperky, ale určitě svoje zákazníky našla. Předvedla ale také krásný skleněný déšť a jeden malý „kamínek“ – prostě vybroušený krystal, před nějž postavila zdroj světla. Kresba na stěně byla kouzelná.

Víc ale určitě překvapila moderní skandinávská značka Bsweden. Dráty, strohé krychle a podobná moderní svítidla doplnily barevné kreace, které snad nejvíc upomínaly na křišťálové lustry. Kumulus červený či jasně modrý vás určitě zaujmou. Stejně jako zářivá kytice ze skleněných koulí ve strohé moderní kuchyni či křišťál ve tvaru vzducholodě. A ta kuchyně s romantickým lustrem je malým důkazem, že retro a minimalismus jdou velmi dobře k sobě.

 

24.2.2023 10:31 | autor: Vladimíra Storchová | zdroj: Euroluce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist