Romantické kuchyně klasické i moderní. Které jsou vaše srdcovka?

Návrat k přírodě, přírodní materiály – nejčastěji skloňované pojmy moderních interiérů, kuchyní pak obzvlášť. Potřebujeme se ukrýt před přetechnizovaným a uspěchaným světem a příroda nabízí bezpečnou náruč. I proto se alespoň její část snažíme přenést domů a schoulit se do její náruče.

15kuchyne_t-line_sylt_cerna-varianta.jpg Celá galerie 22 Zdroj: Asko nábytek

Romantické kuchyně už dávno nepatří jen na babiččinu chalupu. Stále častěji zabydlují i centra velkých měst nebo panelákové interiéry. Spolu s tím pokračuje i hledání nového vzhledu. Ne každému vyhovuje zdobný shabby chic, venkovská Anglie nebo bílý provensálský styl. I když ty u vyznavačů romantiky převládají.

Romantika může mít mnoho podob

A cestu k ní nacházíme skrze přírodní materiály. Dřevo, kámen, keramika a porcelán – to jsou nejčastěji používané dekory ve venkovsky laděných kuchyních.

Nebojte se experimentovat a propojte více různých barev a materiálů. Například kombinace dubových skříněk s pracovní deskou v provedení přírodního kamene vypadá velmi moderně, ale zároveň klasicky.

Uprostřed lesa

Můžeme kromě klasických srubů a roubenek najít i moderní chaty. Jsou plné přírodního dřeva, oblíbená je také překližka, nechybí v nich ani kámen, ale je precizně opracovaný do hladkých linií. Nábytek v nich je prostý, jaký už používali předkové, z moderních interiérů si vzal jednoduchost, čistotu tvarů a důraz na funkci a účelnost.

Jsou ale zabydlené, nechybí tu kožešiny, huňaté deky či polštáře hodně světa umělého i přirozeného. Žije se v nich krásně. Ne nadarmo se zabydlely na drsném severu.

I město má svou romantiku

Ta se hledá ve starých továrnách, často navržených předními architekty své doby, postavené s fortelem. Ke dřevu a kameni se přidávají cihly a kov, nechybí ani sklo. Nebojí se přiznat šrámy minulosti, ty jsou odhalené a zdůrazněné. A rády ukazují, jak jimi šel čas. Nic nemusí schovávat, a tak se tu setkáme s viditelnými kabely, či přiznanými rozvody vody či vzduchotechniky. Ano, i tohle je romantika.

29.1.2020 5:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist