Romantické bydlení pro rodinu tesaře skrývá malebný domek s moderní výbavou

V Orlických horách ve vesničce Liberk vznikla díky architektům Lukášovi Svobodovi, Lukášovi Kubů a Markétě Kubů z brněnského ateliéru architekti.in nová stavba. Domek na pohled odkazující k tradici roubenky, která na místě původně stála, krásně zapadá do malebného údolí skrytého ve vzrostlých lesích. 

4ccjulvuw1492527184-1440x960-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: Ing. arch. Lukáš Svoboda

Do opuštěného údolí se vrátil život

Dům pro tesaře a jeho rodinu na první pohled napovídá, že jeho majitel je milovník dřeva. Budova byla postavena na místě, kde původně stála klasická roubenka, která byla součástí malebného údolí a nádherné přírody. Bohužel postupem let bylo tamní osídlení zcela vymýceno a údolí pak v krajině a okolních loukách působilo spíše jako mírný žleb, využívaný jako pionýrský tábor.

V současné době je toto místo skryté mezi vzrostlými lesy, které ho chrání před přímými slunečními paprsky a zajišťují příjemný stín. Realizaci předcházela dlouhá diskuze o celém projektu, ať už se jednalo o rozhodnutí o demolici původního domu přes jeho uspořádání a estetiku až po detailní konstrukční řešení.

Na soklu z betonu je dřevěná chalupa

Základní představou byla nenásilná obnova původního stavení, s dodržením původních charakteristických znaků. Šlo především umístění stavby, její velikost a proporce, vnitřní uspořádání i materiálové řešení. Hlavní snahou bylo nenásilně propojit konstrukční, technologické a estetické kvality tradičního a moderního stavitelství.

Na soklu z pohledového betonu je osazena precizně zpracovaná dřevěná rámová konstrukce izolovaná prodyšnými dřevovláknitými materiály. Sendvičové obvodové konstrukce jsou řešeny zcela bez použití fólií a OSB desek. Skladby využívají přirozených vlastností kvalitních materiálů. Fasády jsou obloženy několika různými druhy dřevěného obkladu včetně šindele.

Na dnešní dobu velké rozpony stropních trámů vycházejí z původního zcela funkčního řešení stavby. Díky bezrámovému zasklení v kombinaci s okny v původních proporcích vniká do světnice maximum dostupného světla a slunce.

Srdcem domu je velká světnice

Základním obytným prostorem je samozřejmě světnice. V přízemí je umístěná také pro majitele nezbytná dílna a sociální zázemí. V podkroví jsou pokojíky pro rodinu. Se smyslem pro tradiční řemeslo a s citem pro poslední detail interiéru stavbu provedli sami klienti.

Dům by radostí pro architekty i majitele po celou dobu stavby od studie přes realizaci a mladá rodina se z ní raduje i teď během užívání…

25.10.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist