Romantické bydlení v Orlických horách

Vypadalo to, že patří minulosti, ale příjemné prostředí jaké celodřevěné domy dokážou vytvořit, oslovuje stále více lidí. Patříte k nim i vy? Můžete se s námi přenést do Deštné v Orlických horách a podívat se na vznik příběhu jedné takové roubené chalupy.

obr.3_destne-v-orl.-horach-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: Pavel Haniš

Mladá rodina si zprvu jen tak vyjížděla do hor, v létě na kolech a zimě naopak zalyžovat. Nicméně stále více toužila mít v přírodě alespoň malou chaloupku, ideálně ze dřeva. Když jednou objevila starý objekt určený k demolici, na němž byl nápis na prodej, bylo hned rozhodnuto.

Dohodli se s majitelem na koupi a stáli před problémem, kdo jim na pozemku postaví dřevostavbu podle jejich představ. Nakonec padla volba na firmu Pavla Haniše z Hradce Králové, který provedl realizaci na klíč.

Osvědčené postupy minulých generací

Přestože zpočátku byla ve hře stavba srubu, nakonec s ohledem na tradice i okolní stavby a krajinu, byla zvolena klasická roubenka. Použitá technologie sroubení hranolu rybinovými spoji je prověřená staletími, ale zároveň je samozřejmě vlivem moderních postupů ještě o něco vylepšená.

Vlastní realizace stavby vyžadovala především přípravu základů s vyvýšeným soklem, který ji ochrání proti tisícileté vodě. Bohužel je v místě stavby i poměrně vysoká hladina spodní vody, což je další důvod, proč je dobré zvolit nepodsklepený dům, je vyvýšený nad terénem.

Ve světnici to žije

Majitelé měli o svém bydlení jasnou představu. Do přízemí si podle starých zvyků naplánovali velkou světnici s kachlovými kamny coby výrazným solitérem, který dodá prostoru tu správnou teplenou pohodu. A to nejen přízemí. Skvěle vyhřeje i čtyři pokoje a koupelnu v prvním patře. Nejsou k tomu třeba žádné důmyslné rozvody ani regulace. Teplo se šíří schodištěm a průduchy ve stropě.

V přízemí to žije. Velká místnost totiž slouží zároveň jako kuchyň, jídelna i obývák. Vnitřní vybavení bylo kromě kuchyně, která byla včetně jídelního stolu a lavice vyrobena na zakázku, pochází buď z běžných obchodů s nábytkem, nebo z bazarů.

Najdete jen samé klady

Možná se ptáte, co člověku zvyklém ve městě může přinést bydlení v místě, kde „lišky dávají dobrou noc“? V době moderních technologií a zvláště internetu nemusí vzniknout žádný zásadní problém. Stačí si jen přizpůsobit pracovní režim tak, abyste mohli pracovat převážně z domova.

A celkový životní styl? Ten vás donutí změnit už samotné prostředí a příroda. A co je podle majitelů nejlepším lékem na stres? Zatopit si v kamnech, poslouchat praskání dřeva, které zároveň provoní celou chalupu. Navíc se nemusíte zatěžovat ani malováním stěn a hřebíky přitlučete i bez vrtačky. Samozřejmě je to vždycky o prioritách. Ale proč bychom si je během života nemohli trochu posunout?

7.2.2020 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist