Romantická ložnice

Ložnice je intimní místností. Měla by vám plně vyhovovat, měla by vám dělat dobře a také po ní musíme chtít, by vás příjemně uspala. Máte rádi romantiku? A jakou? Květiny, tlumené barvy? Smyslnost?

Když se hovoří o „romantice“ většinou se má na mysli něco „citového“ či „sentimentálního“ (cit, francouzsky „sentiment“, italsky „sentimento“). Historici umění uvažují jako romantiku vlastně celé 19.století, kdy se těšila oblibě zasněnost, příroda, venkov a pohledy do dávné historie. Ale jak vypadá ložnice, kterou si chceme koupit dnes a která by měla být také „romantická“?

Co je a co není romantika?

Každý bude romantiku vnímat jinak, ale v drtivé většině se všichni nakonec shodnou na několika málo základních znacích, které dělají romantickou ložnici skutečně „romantickou“. Konec konců, zde jsou zkušenosti architektů, kteří se měli s požadavkem na tvorbu romantické ložnice vyrovnat:

Nepřehlédněte – velká galerie ložnic

1. romantické je nejčastěji bílé. Bílé splývavé látky, závěsy i povlečení, třásně a nebo krajka, bílé růže.
TIP: romantika je v tomto smyslu subtilní, vyvarujte se jakkoliv masivnímu nábytku. Jde to ale i jinak.

2. romantické je také to, co nám připadá nějak smyslné a intimní a romantické je tedy v tom nejširším slova smyslu přítmí. Tomu odpovídá používání tmavých hlubokých barev. Ale pozor, takové řešení si můžete dovolit jen v případě, kdy máte velkou ložnici, cca alespoň 20m čtverečních.Romantické pak budou tmavě hnědé barvy, rudé až bordó, subtilní černé a zlaté detaily.

TIP:
zkuste pak masivní dřevěnou ložnici ve tmavých barvách.

3. romantické je dnes také všechno to, co je jakkoliv selské, venkovské a nebo „babičkovské“. Bílé lůžkoviny s puntíky, modrými a nebo červenými, buclaté roztomilé tvary, jako vzory květiny, srdíčka, pruhy.
TIP: zkuste třeba venkovskou, ale stejně tak i vlastně exotickou ložnici ala francouzský venkov. Tomu se věnuje např. firma Ma Maison, od které je titulní fotografie.

4.jako romantické vám bude připadat všechno historické, tedy všechno to, co má na sobě už „patinu“, co má věk a co připomíná něco dávno již minulého, neboť právě tak se vyvolává ona potřebná „citovost“ romantického interiéru.

Šatní a vestavěné skříně – fotogalerie

POZOR: romantická ložnice v každém případě předpokládá velké množství textilií. Mějte na paměti, že takové řešení se rozhodně nehodí pro alergiky či astmatiky. V textiliích se hromadí prach, roztoči, pyl a jiné alergeny.

Red.
Foto Ma Maison, Haraldinterier, Maxiorion, Ligne Roset, IIse Crawford, Cappellini

3.11.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist