Rolety se vám nebudou hodit jen v létě!

K přetrvávajícímu minimalistickému trendu v zařizování interiérů se nehodí nápadně ozdobená okna, a tak se kromě hliníkových, dřevěných a textilních žaluzií vrací do interiéru i textilní rolety.

125729-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Rolety díky své plakátové optice zastíní okno celou plochou.

Struktury, barvy i všemožné designérské směry

propůjčují roletám jedinečný efekt, kdy se atmosféra v místnosti mění s intenzitou dopadajícího světla v dominující či decentní styl.

V obýváku, ložnici a dětském pokoji

V obytném prostoru je možné podle stylu zařízení uplatnit klasické, moderní, avantgardní anebo rustikální rolety. Barvy a dekory textilních rolet  se liší podle typu místnosti. Například v kuchyni převládá trend rolet s účinkem co nejvyšší propustnosti světla. V koupelně se spíše uplatní tkaniny, které odolávají vlhkosti a v místnosti vytvoří co nejvyšší intimitu. Zvláštní pozornost bychom měli při výběru rolet věnovat dětskému pokoji, kde se klade důraz na dekorativní motivy s uklidňující optikou a jako materiál se uplatňuje především na údržbu nenáročný polyester se zatemňovací vrstvou.  Pro výběr textilní rolety není však elegantní a harmonický vzhled tím jediným kritériem. Rozhodující je účelnost, tedy míra zastínění, která je výrobci rolet deklarována jednoduchou stupnicí. Látky typu B  mají dobrou světelnou propustnost, skupina C označuje textilii jako zatemňovací a do kategorie D jsou řazeny zatemňovací látky s nehořlavou úpravou.

Žaluzie a rolety – inspirativní fotogalerie

V pracovním koutu…

Zvýšenou pozornost ochrany před oslněním (nebezpečí se zvyšuje vzhledem k dráze slunce hlavně na jaře a v zimě)je třeba věnovat při práci s počítačem. Při interiérovém  zastínění je možné výběrem tkaniny přehřátí prostoru redukovat a barvou zas ovlivnit množství dopadajícího světla. Trh nabízí rolety s teflonovou vrstvou, která je nanesená na rubové straně. Jejich výraznou vlastností je právě schopnost odrážet sluneční záření a současně do místnosti propustit rozptýlené světlo. Pro práci s počítačem jsou vhodné kazetové rolety. „Běhají“ po svislých vodících lištách a na trhu jsou v různých barevných variantách. Ovládají se manuálně, klikou anebo dálkově – elektronicky

Barvy a vzory

Při výběru textilních rolet je dobré znát vliv barev co se týče jejich vztahu k prostoru, k světelným podmínkám v místnosti a o jejich vlivu na psychiku člověka. Rolety by měly ladit s nábytkem, stěnami i podlahou, a to buď tón v tónu, nebo jako estetický, oku lahodící akcent.. Tmavé místnosti, většinou orientované k severu prohřejí odstíny žluté, oranžové a červené. A naopak, pokoj zalitý celodenním sluncem osvěží chladná barevnost v modrých, zelených či fialových odstínech. Do malých  místností jsou vhodné jemné vzory v pastelových barvách nebo jednobarevné rolety. Větší prostor snese výraznější a pestřejší vzory.

Materiály

Jako ve všem, i textilních rolet se týká paní móda. Pravda, trendy se tak často nestřídají, ale stále se objevují nové materiály, vzory i zdokonalené techniky ovládání. Na rolety se používají speciálně upravené textilie, které se snadno zbaví prachu vysavačem nebo navlhčeným hadříkem. Pevnost a odolnost textilií vůči mechanickému namáhání jsou samozřejmostí, ale při koupi dejte pozor na stálobarevnost. Barvená bavlna vůči slunečním paprskům dlouho neodolá, ale polyesterové, plně probarvené materiály vysokou stálobarevností zaručují.

Autor: Irena Forejtová
Foto firem Systra a Rastr

3.9.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist