Rodinný dům na Vysočině připomíná svým tvarem srdce

Jaký důvod měli architekti, aby vytvořili dům v naprosto nezvyklém tvaru srdce?

1hgv3xlfr1522454651-1440x1078-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Filip Šlapal

„Projektu jsme začali od první chvíle říkat srdce, protože vzniklý půdorys tento tvar zřetelně evokuje,“ prozrazuje pražská architektka Daniela Polubědovová, která je se svými spolupracovníky Jiřím Václavů a Milanem Bulvou autorkou rodinného domu s oblých tvarů, nacházejícího se v Havlíčkově Brodě.

Dům srdce

Zadání investora a jeho koncová parcela v obytné zóně Žižkov III v malebném městě Havlíčkův Brod byly svou polohou a tvarem pro architekty impulzem a inspirací k vytvoření organické formy pro nový rodinný dům. Projekt kvůli tvaru půdorysu začali pracovně nazývat „srdce“, a je patrné, že se pro ně stal skutečně srdeční záležitostí.

Terén pozemku je svažitý a právě postupné klesání, které se na uliční délku sníží přibližně o výšku běžného patra, jsme v návrhu využili na umístění patra pro garáž s přímým vjezdem z pozemku a technické zázemí.

Dům vítající

Hlavní obytná část domu je na úrovni nejvyšší části terénu. Směrem do ulice zůstal zachován přátelský a otevřený charakter zástavby. Objekt je posunutý blíže ke komunikaci a v těchto místech není ani oplocený.

Ve vstupní části bylo nutné podpořit intimitu bydlení a poměrně uzavřená fasáda má zde minimum oken. Obytná zóna s ložnicemi a obývací prostor s kuchyní jsou orientované do zahrady s přímými výstupy na terasu a krásným výhledem na přilehlý les.

Dům přírodní

„V souladu s okolní přírodou jsme zvolili převahu přírodních materiálů a barev. Abychom podpořili ladné křivky stavby, pro plášť fasády je zvolen svislý obklad rezavým plechem s velmi jemnou vlnkou,“ uvádí architektka.

Zahradní pergola z dřevěných trámů kopíruje zvlněný tvar skleněné fasády a vytváří pomyslnou řasu nad „otevřeným okem domu“. Díky zelené střeše, divoké zeleni okolních trav, hustému porostu bambusů a rezavým roxorovým tyčím okolního plotu vzniká kombinace barev, která odpovídá měnící se barevnosti okolní krajiny.

Dům originální

Přírodní motivy se promítly i do vybavení interiéru nejen ve výběru zvoleného materiálu a barev, ale i tvarosloví designových prvků. Madla, kliky na topných tělesech v koupelnách byly speciálně odlity z hliníku na základě reálných nasbíraných klacíků, lístků a dřevěných špalíků.

31.1.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist