Rodinný dům na Vysočině připomíná svým tvarem srdce

„Projektu jsme začali od první chvíle říkat srdce, protože vzniklý půdorys tento tvar zřetelně evokuje,“ prozrazuje pražská architektka Daniela Polubědovová, která je se svými spolupracovníky Jiřím Václavů a Milanem Bulvou autorkou rodinného domu s oblých tvarů, nacházejícího se v Havlíčkově Brodě.

1hgv3xlfr1522454651-1440x1078-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Filip Šlapal

Zúročili svažitost pozemku

Zadání investora a jeho koncová parcela v obytné zóně Žižkov III v malebném městě Havlíčkův Brod byly svou polohou a tvarem pro architekty impulzem a inspirací k vytvoření organické formy pro nový rodinný dům. Projekt kvůli tvaru půdorysu začali pracovně nazývat „srdce“, a je patrné, že se pro ně stal skutečně srdeční záležitostí.

Terén pozemku je svažitý a právě postupné klesání, které se na uliční délku sníží přibližně o výšku běžného patra, jsme v návrhu využili na umístění patra pro garáž s přímým vjezdem z pozemku a technické zázemí.

Dům se otevírá do zahrady

Hlavní obytná část domu je na úrovni nejvyšší části terénu. Směrem do ulice zůstal zachován přátelský a otevřený charakter zástavby. Objekt je posunutý blíže ke komunikaci a v těchto místech není ani oplocený.

Ve vstupní části bylo nutné podpořit intimitu bydlení a poměrně uzavřená fasáda má zde minimum oken. Obytná zóna s ložnicemi a obývací prostor s kuchyní jsou orientované do zahrady s přímými výstupy na terasu a krásným výhledem na přilehlý les.

Vládnou zde přírodní materiály

„V souladu s okolní přírodou jsme zvolili převahu přírodních materiálů a barev. Abychom podpořili ladné křivky stavby, pro plášť fasády je zvolen svislý obklad rezavým plechem s velmi jemnou vlnkou,“ uvádí architektka.

Zahradní pergola z dřevěných trámů kopíruje zvlněný tvar skleněné fasády a vytváří pomyslnou řasu nad „otevřeným okem domu“. Díky zelené střeše, divoké zeleni okolních trav, hustému porostu bambusů a rezavým roxorovým tyčím okolního plotu vzniká kombinace barev, která odpovídá měnící se barevnosti okolní krajiny.

Ani interiér nezůstává pozadu

Přírodní motivy se promítly i do vybavení interiéru nejen ve výběru zvoleného materiálu a barev, ale i tvarosloví designových prvků. Madla, kliky na topných tělesech v koupelnách byly speciálně odlity z hliníku na základě reálných nasbíraných klacíků, lístků a dřevěných špalíků.

21.1.2019 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist