Rodinný dům mezi paneláky má dvě části spojené chodníčkem

V jedné z okrajových částí Prahy, kam se kdysi mezi domky vetřely paneláky, proběhla zajímavá rekonstrukce rodinného stavení. Architekti využili kladů pozemku tak, aby jeho obyvatelé měli zajištěné soukromí před případnými zvědavými zraky lidí z okolních výškových budov.

1yfr7smjy1553620040-1440x960-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Alexandra Timpau

Bydlení ve stínu

Jak vnímáte prolínání rodinných domků a panelové zástavby? Možná se na to dá dívat jako na určité symbolické rozmezí. Vždyť přece každý má rád něco jiného. Někdo by za nic na světě nešel bydlet do paneláku, jiný zas nedá na tento typ bydlení dopustit. Každé řešení má proti své pro a proti. A tak bychom možná měli vnímat někdy poněkud nesourodé sousedství těchto staveb, se kterým se nejčastěji setkáváme na okraji velkých měst. O tom, že se dá vytvořit příjemné prostředí i v domku pod „stíny“ paneláků, zvláště když k němu přispívá dostatek zeleně, vás přesvědčí následující realizace architektů Daniela Baudise a Daniela Rohana z pražského studia DDAANN.

Dvě budovy – dvě funkce

„V této rozmanité skladbě jsme na velmi úzké parcele navrhli stavbu, která s daným místem komunikuje a využívá jeho klady,“ uvádějí architekti. Celek je rozdělen na dvě hmoty, rodinný dům a malou pracovnu přes dvůr. Samotný dům s bílým dřevěným obkladem a sedlovou střechou je otočen k místní komunikaci jednoduchou fasádou s hlavním vstupem.

Čtěte také:

„Do zbylých stran jsou propsány tři základní rozměry čtvercových oken tak, aby v každé z místností bylo dostatek světla. Velká fixní, menší otvíravá a nejmenší ‚střílny‘, prosvětlující pobytové platformy v otevřeném krovu,“ dodávají architekti. Pracovna má vlastní zázemí a ve volných chvílích slouží jako samostatný hostinský pokoj. S obytnou částí je spojena krytou pěšinou s prkenným hrazením a posuvnými vraty. Cesta přes dvůr a zpět dává obyvatelům nový vjem, vytváří z pracovny klidné místo pro práci.

Rozdělené, a přesto spolu

Posuvná vrata nechávají proudit zahradu kolem domu. V případě potřeby je však možné je uzavřít a vytvořit tak ze dvora intimnější zákoutí. Skrze velké prosklené stěny zůstávají obě části domu pocitově propojené a dvůr se tak stává přirozenou součástí interiéru.

 

25.4.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist