Rodinný dům mezi paneláky má dvě části spojené chodníčkem

Domov pro mladý pár a jejich dvě malé slečny vznikl v jedné z okrajových částí Prahy, kde se rodinné domy prolínají s výškovou bytovou výstavbou a hustou zelení.

1yfr7smjy1553620040-1440x960-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: Alexandra Timpau

Patří paneláky mezi rodinné domy?

Jak vnímáte prolínání rodinných domků a panelové zástavby? Možná se na to dá dívat jako na určité symbolické rozmezí. Vždyť přece každý má rád něco jiného. Někdo by za nic na světě nešel bydlet do paneláku, jiný zas nedá na tento typ bydlení dopustit. Každé řešení má proti své pro a proti. A tak bychom možná měli vnímat někdy poněkud nesourodé sousedství těchto staveb, s kterým se nejčastěji setkáváme na okraji velkých měst.

O tom, že se dá vytvořit příjemné prostředí i v domku pod „stíny“ paneláků, zvláště když k němu přispívá dostatek zeleně, vás přesvědčí následující realizace architektů Daniela Baudise a Daniela Rohana z pražského studia DDAANN.

Zvlášť je obytná část a zvlášť pracovna

„V této rozmanité skladbě jsme na velmi úzké parcele navrhli stavbu, která s daným místem komunikuje a využívá jeho klady,“ uvádějí architekti.

Celek je rozdělen na dvě hmoty, rodinný dům a malou pracovnu přes dvůr. Samotný dům s bílým dřevěným obkladem a sedlovou střechou je otočen k místní komunikaci jednoduchou fasádou s hlavním vstupem.

„Do zbylých stran jsou propsány tři základní rozměry čtvercových oken tak, aby v každé z místností bylo dostatek světla. Velká fixní, menší otvíravá a nejmenší ‚střílny‘, prosvětlující pobytové platformy v otevřeném krovu,“ dodávají architekti.

Stačí jen přeběhnout dvůr

Pracovna má vlastní zázemí a ve volných chvílích slouží jako samostatný hostinský pokoj. S obytnou částí je spojena krytou pěšinou s prkenným hrazením a posuvnými vraty. Cesta přes dvůr a zpět dává obyvatelům nový vjem, vytváří z pracovny klidné místo pro práci.

K vizuálnímu propojení slouží prosklení

Posuvná vrata nechávají proudit zahradu kolem domu. V případě potřeby je však možné je uzavřít a vytvořit tak z dvora intimnější zákoutí. Skrze velké prosklené stěny zůstávají obě části domu pocitově propojené a dvůr se tak stává přirozenou součástí interiéru.

 

29.4.2019 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist