Rodinný dům od architekta

I s hrubou stavbou se dá ještě zamávat, pokud máte po ruce odborníka, který promění stokrát omletý projekt ve vaše soukromé útočiště. Rodinný dům v Prostějově díky tomu splňuje všechny představy majitele a zahrnuje nejen obytnou část ale i zahradní domek, venkovní kuchyň a saunu. Fandament Architects nás pozvali na jeho prohlídku.

„V řadové výstavbě typizovaných rodinný domů u Prostějova jsme navrhli exteriérové úpravy a interiér novostavby, která se tehdy nacházela ještě ve fázi hrubé stavby.“, říká architekta Helena Flodrová.

Rodinný dům se nachází v nově vzniklé lokalitě určené pro výstavbu rodinných domků u Prostějova. Zvenku typizovaný dům, je ale přeci jen něčím netypický. Majitel domu se rozhodl pro velmi osobité pojetí interiéru. Zpracovali jsme pro něj kompletní dokumentaci interiéru, včetně zahradních a sadbových úprav. V exteriéru vznikl nový zahradní domek, přístřešek, ve kterém je ukrytá venkovní kuchyně s posezením a sauna. Zahradní domek je navržený tak, aby poskytoval soukromí a úkryt před povětrnostními podmínkami. Zároveň je situovaný do východního rohu zahrady, tím se nabízí otevřený pohled z krytého posezení na zahradu rodinného domu. Relaxační atmosféra přístřešku vyzařuje do celé zahrady. Jeho umístění je navrženo tak, aby byla ponechána co největší plocha zahrady domu.

Rodinný dům je navrhnut jako jednopodlažní objekt s obytným podkrovím se sedlovou střechou. Vstupem ze severní strany objektu se dostáváme do zádveří a do vstupní haly. Odtud je přístup do hlavní společenské místnosti s jídelnou a kuchyní. Z obývacího pokoje a pracovny bude přes francouzská okna zajištěn vstup na terasu domu a do zahrady. V prvním patře se nachází také pracovna a technická místnost. Ve druhém podlaží se nachází dva pokoje, ložnice, koupelna a šatna. Součástí domu je i dvougaráž pro dvě osobní auta.

V interiéru záměrně není použito příliš mnoho různých materiálů a barev. Koncept je založen na materiálové jednoduchosti a střídmosti. Prosvětlený interiér je bez nepřiměřených zbytečností, které by rušily jeho čistý a lehký dojem. Přírodní barvy a materiály jsou v kombinaci s bílou barvou a světlými odstíny. Ušlechtilé exkluzivní materiály jsou vybírány na základě dobrého vkusu majitele.

ROZMĚRY

Rozměry domu 8,8 x 11,3 m
Zastavěná plocha 100 m2
Plocha pozemku 540 m2

MATERIÁLOVÉ ŘEŠENÍ

Kuchyně, jídelna
Pracovní deska je z umělého kamene.
Obložení zadní stěny je z lakovaného skla Lacobel v bílé barvě, doplněno o podsvícení.
Kuchyň je prodloužená světelnou linkou podsvícené niky až do jídelní části.
Skříňky spodní – bílé, lakované ve vysokém lesku
Skříňky horní – dýha indická jabloň
Nábytek – dýha indická jabloň
Světlo – Viabizzuno Peled
Propojení kuchyně s jídelnou dřevěnou stěnou protaženou až do společenské části.

Obývací pokoj
Železobetonový strop (lakovaný) je pohledově přiznaný na přání majitele. Surovost betonového stropu vzhledem k čistotě podlaze, dva rozdílné prvky propletené dřevem.
Podlaha bílá litá, sjednocená s chodbou.
Krbová vložka s výsuvem
Televizní stěna – dýha indická jabloň
Světlo – Artemide Mercury, Viabizzuno
Světla zprostředkovala firma Lumidée

Koupelna
Nábytek z dýhy
Baterie Axor – Urquiola
Sprchový kout – celoskleněné dveře, kde tradiční hliníkový rám byl zaměněn za skleněný rám. Rám je vyroben z tvrzeného skla o síle 13 mm, čímž zajišťuje stabilitu sprchových dveří stejně tak jako hliníkový rám.
Oddělení toalety nábytkovou částí s umyvadlem.
Místnost směřuje ke krásné onyxové stěně ve sprchovém koutu, která prosvětluje a energicky nabíjí celou koupelnu.

Podlahy
Ve většině prostor převažuje bílá průmyslová epoxidová stěrka. Ve druhém patře domu v obytných místnostech a na schodišti je koberec světle šedé barvy.

Ložnice
Veškerý nábytek, včetně okenního parapetu je materiálově sjednocený a to olivovou dýhou. Architekti se při navrhování inspirovali konceptem olivového háje.

Zahradní domek
Základy jsou betonové monolitické. Svislé nosné konstrukce jsou navrženy ze zdiva z betonových prolévacích tvárnic tl. 200mm. Příčky jsou z keramických tvárnic. Stěny jsou opláštěné obkladovými palubkami na dřevěné konstrukci. Povrch betonových tvárnic zůstane v pohledovém původním povrchu bez dalších úprav.
Vodorovné konstrukce – zastřešení přístřešku- je navržena jako fošnová rámová konstrukce podepřená ocelovými sloupy.
Okna jsou dřevěné z europrofilů se zasklením izolačním dvojsklem. Dveře jsou z venkovní strany opláštěný obkladovou palubkou.
Prostor v okolí rodinného domu je vydlážděn betonovou dlažbou do pískového lože nebo velkoformátovými betonovými panely do štěrkového lože.
Pochozí plocha terasy je z terasových desek na dřevěném podkladním roštu uloženém do štěrkového podkladu.

Fandament Architects s.r.o.
fandament.eu
Foto: Jakub Holas

4.3.2015 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist