Robotizovaná domácnost

V životě se stále více spoléháme na pomoc různých přístrojů, elektronicky řízených zařízení a domácích pomocníků. Věci jako dálkově ovládaná garážová vrata nebo topení vzdáleně řízené přes GSM bránu pomocí SMS či světlo na fotobuňku, případně s hlasovým ovládáním dnes už téměř nikoho nepřekvapí. Výjimkou v našem světě nejsou robotičtí chirurgové ani počítačově řízený systém metra či vlaků bez strojvedoucích.

Roboti doma

Domácí práce nepatří k oblíbeným. A obvykle přesně tato neoblíbenost vede vynálezce k tomu, že vymyslí přístroj, který by nám život usnadnil. Domácí spotřebiče jsou rok od roku chytřejší. Myčka díky senzorům pozná jak moc je špinavé nádobí a přizpůsobí spotřebu vody množství nádobí. Pračka pozná, kolik prádla do ní naložíte a optimalizuje spotřebu vody. Robotický vysavač, robotický mop nebo třeba umývač oken se pomalu zabydlují v domácnostech.

Robotický vysavač

Názory na jeho fungování jsou různé, ale faktem je, že vám může robot ušetřit dost času. Ulehčí i rodičům s malými dětmi – před odchodem na procházku posbíráte hračky, nadzdvihnete židle, než se vrátíte, máte vyluxováno. Vysavače je možné i načasovat, aby automaticky spouštěly, když nejste doma.

Pokud máte domácí zvíře, zvolte určitě typ s označením PET, který je přizpůsobený pro vysávání zvířecích chlupů. Asi nejznámější značkou robotických vysavačů je iRobot, ale na našem trhu jich najdete celou řadu. Podívejte se na test vysavačů.

Robotický mop

Mopy jsou proti robotickým vysavačům vybaveny na zachycení drobnějších nečistot, které nejprve „zametou“ pomocí jemné suché utěrky z mikrovlákna. Pomocí druhého vlhčeného nástavce pak podlahu vytírají.

Robotický vytírač

Druhým nejoblíbenějším produktem značky iRobot je Scooba, což je vytírač, který dokončí práci robotického vysavače. Dovysaje drobné nečistoty a na podlahu aplikuje roztok vody a čistícího prostředku a pomocí rotačního kartáče podlahu umyje, přičemž odstraní i odolnější skvrny. V poslední fázi pak setře špinavou vodu, odsaje ji do oddělené nádrže a podlahu vysuší.

Robotický čistič oken

Tohoto pomocníka ocení především majitelé prosklených lodžií, zimních zahrad a jiných prostor s velkými prosklenými plochami, které jsou často špatně dostupné. Na našem trhu potkáte značky Kärcher, Hobot nebo Ecowacs. Čistič používá k mytí utěrky z mikrovlákna. Na okně drží díky přisávacímu motoru a díky čidlům vypočítává dráhu čištění, detekuje okraje a rámy čištěných skel, oken a automaticky vyčistí celý povrch skel a oken. Proti pádu je možné ho zajistit pomocí lanka.

Roboti na zahradě

Spousta dalších neoblíbených činností se nachází na zahradě. Pro někoho relax, pro někoho nezbytná nutnost. A právě těm jsou určeny robotické sekačky, zavlažovače a čističe okapů či bazénů.

Robotická sekačka

Sekání trávy může být v letních měsících velmi náročné, obzvlášť když prší, tráva roste přímo před očima. Robotická sekačka sice musí vyjíždět téměř každý den, ale svou práci udělá. Tím, že seká častěji, nepotřebuje koš na posekanou trávu, která je místo toho rozprostřena v trávníku a poslouží jako přírodní hnojivo. V západní Evropě se robotické sekačky dočkaly velké popularity a tak potkáte robotickou sekačku téměř na každé druhé zahradě. Robotických sekaček je i na našem trhu celá řada od malých vhodných pro menší travnaté plochy po poloprofesionální stroje, které posečou až 6000 m2. Vyrábí je Husquarna, Stihl nebo Gardena, ale seženete i mnoho dalších značek, a to již od cca 20 tisíc korun. Přečtěte si nezávislý test časopisu dTest.

Robotický čistič okapů

Čištění okapů je nepříjemná a nebezpečná práce. iRobot přišel s řešením v podobě robotického čističe Looj 330, který pořídíte v ceně do 3 tisíc korun. Robot čistí okapy pomocí čtyřstupňové hlavy složené z hrotu, lopatek, výměnných gumových vyhazovačů a kartáčů. Hrot slouží k narušení usazených nečistot. Lopatky zajišťují rozmělnění nečistot na malé části. Gumové vyhazovače vymetou z okapů spadané listí, malé větvičky a další drobné nečistoty. Kartáče dočisťují okap. Čistící hlava se otáčí rychlostí 500 otáček za minutu. Čistič se ovládá dálkově a na jedno nabití by měl vyčistit až 60 metrů okapů.

Robotický čistič bazénů

Bazénoví roboti dokáží vyčistit dno i stěny bazénu, aniž byste u nich museli stát nebo je hlídat. Automatické vysavače jsou totiž absolutně nenáročné na obsluhu, pracují zcela samostatně a největší výhodou možnost jejich nočního provozu, takže každý den máte bazén dokonale vyčištěný. Řídící jednotka, si sama mapuje a měří velikost bazénu, a pak volí nejvhodnější cyklus čistění. Pořídíte například od značky Aquabot nebo iRobot a další, a to již od 10 tis. Kč.

Robotický zavlažovač

Automatická závlaha je dnes součástí i mnoha českých zahrad. Ovšem je neustále třeba hlídat množství srážek, systém pouštět či nastavovat. Přitom na trhu už existuje i robot značky Droplet, který umí květiny zavlažovat podle jejich typu. Stačí nastavit pomocí chytrého telefonu nebo počítače, kde se které rostliny nacházejí, a přístroj se o vhodnou zálivku postará sám. Jeho cena se pohybuje od 200 USD.

Roboti a domácí zvířata

Mnoho koček si zamiluje robotický vysavač, ale víte, že existuje i řada robotů, kteří usnadní péči o vaše mazlíčky?

Automatický dávkovač krmiva

Automatické dávkovače krmiva zná mnohý majitel psů nebo koček. Lze je načasovat, že až 4 jídla zpřístupní ve správný čas. Existují i typy vybavené mikročipem pro rozpoznávání více čtyřnohých strávníků a vydání jejich stravy.

Novinkou je dávkovač tchajwanské firmy 42 Ark s názvem Bistro, které rozpozná kočičí sklony ke žravosti a pomůže předcházet přejídání a obezitě domácích mazlíčků. Kromě kamery, která rozezná hlavy koček, které se krmí z jedné misky, je systém doplněn čidly a senzory váhy, takže budete přesně vědět, kolik toho kočka snědla a vypila. Naměřené hodnoty se odesílají pomocí wi-fi do chytrého telefonu a z výsledků lze generovat grafy denní, týdenní či měsíční spotřeby jídla. Program majitele upozorní na to, že kočka začíná přibírat a mělo by se s tím něco dělat. Cena tohoto krmítka se má pohybovat kolem 300 USD.

Robotický kočičí záchod

Pokud vás nebaví neustálé čištění kočičí toalety, je její robotická verze něco pro vás. Je vybavena speciálním trvale použitelným plastikovým stelivem, které se automaticky oplachuje. Toaleta splachuje výkaly, sama se myje i suší a majiteli stačí kontrolovat ovládací panel a doplňovat sanitační roztok. Tuto luxusní kočičí záležitost (CatGenie) pořídíte v ceně kolem 10 tis. Kč.

Text: Zuzana Šimmrová
foto: www.gardena.com, www.irobot.cz, www.smartdroplet.com, www.litter-robot.com, www.bbpodlahy.cz

7.9.2015 1:24

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist