Říjen na zahradě – co dělat a na co se připravit

Po krásných dnech babího léta se neodvolatelně hlásí chladnější dny a v noci může přijít i mrazík. Nedá se nic dělat, zahradu je třeba uložit k zimnímu spánku. Než začne zahradník odpočívat, má tedy plné ruce práce.

Říjen je měsíc velkého úklidu, ale také projektování úprav zahrady a výsadby dřevin. Především se postaráme o to, aby se nám nemnožili škůdci a plísňové a houbové choroby. Nejlepší prevencí je omezit na minimum místa, kde by se zárodky mohly usazovat. Pokud trávník ještě narostl, naposledy ho posekejte, pečlivě vyhrabte a spadané listí odstraňujte z jeho povrchu raději častěji než všechno najednou. Všechny tyto rostlinné zbytky umístěte na kompost a letos naposledy ho promíchejte. Posbírejte prázdné truhlíky, květináče, vysypte z nich zeminu a dobře je vymyjte. Sekačku na trávu pečlivě očistěte, pokud je potřeba něco opravit, nabrousit či vyměnit, svěřte ji servisu již nyní, nepálí vás čas a nebudete platit za expresní termín.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie


Zahradu zdobí podzimní květy a plody

Nejspíše vám ještě kvetou některé begónie, ale hlavní krásou říjnové zahrady jsou listopadky – chryzantémy. Po odkvětu stonky nízko nad zemí ustřihněte, často ještě vyženou nové listopadové květy. Podzim probarvuje zahradu listím i plody, které zůstávají na jeřabinách, šípkových keřích, pámelnících, kdoulovcích a dalších keřích i stromech jako zimní ozdoba i potrava pro ptáky. Do prvních větších mrazů spadané listí vyhrabávejte, když půda promrzne, již nehrozí šíření plísní a hniloby, takže pozdě opadané listí ponechte na jarní shrabání. V  říjnu se ale ještě určitě snažte posbírat a ostřihat všechno, co by se mohlo začít kazit – polámané větvičky keřů a stromů, místa, kde se projevuje hniloba dřeva, přemokřené plesnivějící listy okrasných travin nebo některých trvalek – to všechno musí pryč.

Celý článek  Říjen na zahradě – co dělat a na co se připravit  si můžete přečíst na Magazínu zahrada

Inspirativní fotogalerie zahradního nábytku

9.10.2011 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist