Retro táhne a je cool

Dobový retro nábytek táhne, o tom není pochyb. A nejen nábytek, stále častěji se na zahraničních i našich trzích objevují i retro spotřebiče. Starší ročníky jen zapátrají v paměti, jak takový nábytek a spotřebiče vypadaly, zatímco mladá generace retro styl objevuje pomocí internetu a designových novinek v nejrůznějších magazínech.

122792-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: archiv redakce

Retro samotné představuje v interiéru jistou hravou barevnost, kombinaci stylů a hlavně pořádnou dávku invence při zařizování interiéru. Nemáte-li odvahu, vrhnout se při zařizování rovnou do celého bytu, začněte s retro spotřebiči. Ideální místností k tomu je v bytě právě kuchyň. Současný trh nabízí opravdu pestrou škálu nejrůznějších kuchyňských pomocníkůretro stylu. Začaly se vyrábět lednice, sporáky, přenosné televizory, pečící trouby, gramofony, zkrátka téměř cokoli, co vypadá jako staré, ale podrobný průzkum zblízka vás nenechá na pochybách, že vše je technicky propracované do nejmenšího detailu a hlavně plně funkční. Takové věcičky interiér oživí doslova nečekaným způsobem, dají mu šťávu a také patřičnou dávku humoru.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie retro bydlení

A jak daleko vlastně pro inspiraci saháme? Jsou to nejčastěji 50. a 60 léta, která přinesla vznik nových materiálů. Především se jednalo o bouřlivý rozvoj plastů a umělých hmot. Na trh se tehdy stejně jako nyní dostávaly výrobky, které svým neobvyklým designem naprosto narušovaly monotónní řady domácích a zvláště kuchyňských spotřebičů.

Celý design podtrhlo zvláště barevné provedení, ale spotřebitelé byli nadšeni také z nových tvarů, které byly vytvářeny díky technologii tvarování plastů za tepla. 50. léta bývají tedy právem ve světě designu označována za takzvaný „new look“. Doslova barevným symbolem tohoto období se stala Diorova nepřehlédnutelná červeň. Ta se nesmazatelným způsobem zapsala do paměti milovníků této barvy již navždy.

A čím jsou kromě barev retro spotřebiče ještě typické? Jsou to hlavně organické tvary, nadčasový design, umělé materiály a také květinové a geometrické vzory včetně pruhů.

A pokud máte přece jen odvahu na zařizování celého bytu nebo domu v retro stylu, pamatujte na některá pravidla, která vám se zařizováním mohou výrazně pomoci.

Dobové pokoje anebo alespoň jejich reflexe mohou být na vytváření poměrně složité. Pokud pokoj v retro stylu není důkladně promyšlen a ještě důkladněji zrealizován, může působit lacině anebo nepřesvědčivě.

Ačkoli nábytek a celkové vybavení pokoje nemusí být přesným odrazem konkrétní doby, tradiční kouzlo najdete v každém jednotlivém retro kousku. Cílem moderní tvůrců takovýchto retro pokojů je klasice a retro stylu pokoje dodat nádech moderny, a to buď mícháním starožitného a moderního nábytku anebo pomocí barevného schématu anebo vzoru, který z nich dělá onen lákavý retro styl.

K retro stylu můžeme stejně dobře zařadit i Art deco anebo monochromatický klasický nábytek. Každé období přináší své prvky a nuance.

Pokud jste si také retro zamilovali, načerpejte další inspiraci pro zařizování svého domova v našich článcích „Velký comeback retro nábytku a jeho kombinací“ a „Kuchyňská linka v retro stylu“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ciiwa.com, home-designing.com, furnishburnish.com, designlike.com, freshome.com, blog.home24.fr, designrulz.com, homedecorinteriordesign.com, homeklondike.com, 70sdesign.net, assets.dornob.com, vectormu.com, home.minimalist-id.com, blog.terrysfabrics.co.uk

20.8.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist