Retro interiér – inspirace pro vás

Ideologie starých romantických časů, přenesená do retro interiérového designu je hitem posledních let. Přináší do interiéru nenapodobitelnou atmosféru. Romantický obrat do minulosti a s ním spojené idealizování si starých časů je hlavním důvodem rostoucí popularity nábytku v retro stylu.

Toužíte-li po romantice a nestárnoucí kráse retro zařízení, pak byste se měli zaměřit především na uspořádání členitosti pokojů. Nabízí se tedy dva způsoby. První z nich je vybavit takovým nábytkem kompletně celou místnost a zachovat tak její celistvý historický výraz.

Druhá možnost počítá s využitím jen několika málo výrazných solitérů, které kontrastují s jinak moderně zařízeným interiérem. Právě kombinace tradičních výrobních procesů a kvalitních moderních materiálů zaručuje retro nábytku odolnost a dlouhověkost. Zároveň umožňuje jeho snazší skloubení s moderními elektrospotřebiči. Z finančního hlediska je koupě retro nábytku v neposlední řadě i výhodnou investicí. Získává totiž pravidelně na ceně s tím, jak se jednotlivá období dostávají do módy.

Klíčová je kuchyň

Bylo tomu tak vždy, že centrem každého domova bývala kuchyň. Rodina se zde setkávala u jídla a často  – již od počátku 50. let  pak bývala tradičním zařízením kuchyňského interiéru i televize.  Navíc, připočteme-li tehdejší stylový trend zaoblených elektrospotřebičů, už delší dobu bylo jasné, že bude jen otázkou času, kdy na ně některý designér naváže i v oblasti kuchyňského nábytku – od retro spotřebičů byl už jen krůček k retro kuchyňským sestavám. 50. léta doslova překypovala designovými prvotinami, novinkami a trendy. Protože jsou nejen do posledního detailu dokonale zpracované, ale mají navíc „ducha doby“ (a ten se platí snad nejvíc).

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie retro bydlení

Pokud nás nejmódnější kuchyně ve stylu padesátých zaujaly, ale nehodláme investovat do celé nové kuchyňské sestavy, můžeme vytvořit něco velmi osobitého sami. Jako vždy – stačí trocha fantazie a odvahy. No a pochopitelně i finance – jelikož bude zapotřebí – nevlastníte-li je již, zakoupít některé originální kusy zařízení, popř. nábytku. Pozornost bychom měli věnovat základnímu barevnému ladění chladničky, myčky, mixérů apod. pak přizpůsobíme i barvu nábytku.

Vtip bude v tom, že do sousedství nejmodernějších zaoblených spotřebičů umístíme originální kusy kuchyňského nábytku z padesátých let, které svěříme odborníkovi k renovaci, pokud se do ní nepustíme sami. Spotřebiče vybereme v jemných, zastřených barvách – krémové, slonové kosti, vanilkové.

Výhodou bude, že v barvách, které zvolíme (pokud je vybereme šikovně), můžeme postupně dokupovat i nejmodernější kousky nábytku, jako barevné oblé skříňky nebo moduly. Kdykoliv je pak můžeme zařazovat do naší vlastnoručně navržené a vytvořené kuchyně. Staré kusy, pokud nás omrzí, můžeme naopak z kuchyně odstranit – třeba odvézt na chalupu.

Budeme-li postupovat s citem, styl kuchyně tím neutrpí. A něco navíc, co v dnešní kuchyni nebývá a už tam dlouho nebylo: do velkých kuchyní spojených s odpočinkovým prostorem zkuste umístit otoman (pokud jej seženete). Byla to úzká pohovka na čtyřech nožkách a se zvýšenou částí pod hlavou, určená původně k tomu, aby si pán domu po obědě na chvíli zdřímnul.

Ať už chcete dřímat na otomanu, nebo si užívat barevné řádění, které retro styl stoprocentně nabízí, pak se stačí jen nadechnout  a směle se do toho pustit. Nejlepší na tom všem je, že pokud vás zařizování, nebo rekonstrukce moderního interiéru do stylu retro přestane v polovině bavit, zkrátka to tak můžete nechat. Retro se totiž velmi obstojně osvědčil jako samostatný interiérový solitér.

Zajímáte-li se o retro styl, můžete si více přečíst v článku Světu vládne retro nábytek – líbí se vám?
Text: Lucie Sýkorová
Foto: 3.bp.blogspot.com, inteiorsnewman.com, galaretrosrev.org, wohnenretrostylen.de, ddnisecooper_interiorhome.co.uk

22.11.2010 12:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist