Řešíte záclony? Potřebujete je vůbec?

Záclony jsou poměrně tradiční součást tuzemských obytných interiérů a jen pomalu si zvykáme na tzv. cizí standardy typu žaluzie či zcela pohledově bezbariérové okno. Záclona jako ochránce před cizími pohledy funguje jen přes den, respektive do té doby, dokud venku není tma a v interiéru se nesvítí. Záclona je také stylotvorný prvek, záclona nemusí být dokonce ani jenom v oknech a záclona také funguje jako přirozený filtr proti mechanickým nečistotám z venku. Takže záclony ano a nebo ne

124478-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Zejména v moderních interiérech, které nechtějí být „klasické“ konzervativní atp., nenacházejí záclony přiliž mnoho uplatnění. Uživatelé takových bytů volí spíš žaluzie nebo jinou stínící techniku, která je v případě potřeby schopná poskytnou podobnou míru intimity, jako to umí záclony. Záclonám se zkrátka přisuzuje odér čehosi romantického, staromódního, maloměstského či jiného, zkrátka, záclony jakoby do soudobého interiéru nepatří. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Záclony ANO

Záclony jsou svého druhu romantický prvek v interiéru, záclony jsou dekorace. Pokud o jejich efekt má tedy uživatel zájem, pak proti gustu žádný atd. Záclony dokáží zadržet i relativně drobné mechanické nečistoty přicházející z venku a platí to do určité míry i o hmyzu. Kvůli této vlastnosti ale nemá smysl záclony pořizovat. Záclony jsou schopné poskytnout soukromí, ovšem pouze ve dne, kdy se v místnosti nesvítí a kdy je v něm menší intenzita světla, než venku.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie záclon a závěsů.

Záclony NE

V záclonách se udržuje prach a alergeny. Každá textilie, která je v interiéru tzv. navíc, která tam tedy bezpodmínečně být nemusí a kterou není možné setřít vlhkým hadrem, je přirozeným „skladištěm“ zmíněných alergenů. Záclony jsou práce navíc, je potřeba je prát. Jsou příliš stylotvorné a často se nesnesou s nekonfekčním vybavením místnosti a nebo je alespoň potřeba pořídit si záclony bez klasických vzoru. Omezují výhled z místnosti.

Jindřich Vaníček
Foto ADIN INTERIÉR, Heimtex studio

9.8.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist