Řešíte vytápění? Poradíme vám!

S nastávající zimou přicházejí na řadu otázky spojené s vytápěním domů a bytů. Všichni toužíme nejen po pěkném, ale i útulném bydlení. A k pohodě, kterou doma chceme mít, přispívá valnou měrou i vytápění. Jaký typ a podle čeho vybírat?

Nejdůležitější složkou prostředí v interiéru je tepelně vlhkostní mikroklima. Ideální situace nastává v případě, že člověk nepociťuje chlad, ani nadměrné teplo.

Co se vytápění rodinných a bytových domů týče, nejčastěji se diskutuje o druzích paliv a otopných těles a také úspoře finančních prostředků vydaných na vytápění.

Za zdroj tepla v domácnostech považujeme zařízení, v němž probíhá proces přeměny chemické energie obsažené v palivu v tepelnou energii, schopnou odevzdat se  prostřednictvím teplonosné látky do okolí, tedy do místa spotřeby.

Při pořizování zdroje tepla je nutné uvažovat o jeho umístění. Malé zdroje tepla podle tepelného výkonu jsou umisťovány do bytových prostor nebo do místností v bytě. Tyto prostory však musí splňovat požadavky ohledně dobrého přístupu a dostatečného větrání. Kotle jsou tedy konstruovány jako stacionární nebo nástěnné.

V rodinných domech a nejen tam se používají k vytápění různé druhy kotlů. Nejčastěji jsou to kotle s výkonem kolem 70kW, které spalují tuhá, kapalná nebo plynná paliva a jejich tepelná účinnost se obvykle pohybuje kolem 90%. Rozlišují se podle technického a konstrukčního provedení, dále podle druhu spalovaného paliva, odvodu spalin a přívodu  spalovacího vzduchu a v neposlední řadě podle polohy umístění v prostoru.

Na nejnižších podlažích se umisťují zdroje tepla spalující tuhé či kapalné palivo. Toto umístění umožňuje snadnou přístupovou cestu pro dopravu paliva a jeho skladování. Jestliže jsou zdroji tepla plynná paliva, je možné tyto zdroje umístit za dodržení všech bezpečnostních předpisů i na nejvyšší podlaží. Z důvodu bezpečnosti musejí být tyto teplonosné látky nízkotlaké. V místech použití plynných paliv se musejí vyloučit veškeré možnosti úniku plynu, aby nemohlo dojít k nahromadění jejich výbušné koncentrace. Prostory, v nichž se nacházejí spalovací zařízení na plynná paliva, musí bezpodmínečně splňovat přísné požadavky na dostatečné větrání a měly by být také osazeny indikátory úniku plynů.

Topení – velká inspirativní fotogalerie

Tepelný výkon zdroje tepla a jeho správné určení závisí na přesných technických a projektových podkladech. Těmi rozumíme informace o stavebním řešení objektu. Mimo jiné k nim patří klimatické údaje dané lokality, dispoziční řešení budovy včetně orientace s ohledem na světové strany, údaje o budově a technických vlastnostech jednotlivých stavebních konstrukcí. Dále jsou mezi technické a projektové podklady zařazovány údaje o účelu jednotlivých místností budovy a údaje o provozních požadavcích na množství dodávané tepelné energie.

Náš další článek, který se zabývá topným systémem: „ Podlahové topení – připravte svůj domov na tuhou zimu“ vám poskytne další zajímavé informace na téma vytápění.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ifoyer.com, archiexpo.com, radiateur.ideesmaison.com, shopping.cherchons.com

18.10.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist