Řešíte vytápění koupelny?

Koupelna je místnost, ve které se obvykle nepohybujeme oblečení, tedy minimálně ne v teplých šatech používaných např. teď na podzim jako ochrana proti nepřízni počasí. Naopak nejčastějším oděvem je ten, kterému se říká roucho Adamovo či Evino. Nahota je příjemná, přirozená, ale pokud je spojena s pocitem chladu, pak už tolik atraktivní není. Jinými slovy, koupelna bez vytápění může být velmi nepohodlná a vzhledem k tomu, že dnes se z této místnosti stává díky různým vířivým vanám a masážním systému také prostor pro relaxaci, pak je více než vhodné zasadit se o maximální komfort jejího užívání. A teplo komfortní je, zvláště to od podlahy.

124585-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Relativně standardním řešením vytápění koupelny jsou tepelné elektrické zářiče, které jistě mnozí s nás mají doma z dob poměrně již dávno minulých a pochopitelně je nepoužíváme. Nepoužíváme je z prostého důvodu, neboť jejich efekt je vzhledem k množství spotřebované energie takřka nulový. Mnohem zajímavějším řešením, které už je možné za standard označit, jsou „žebříky“ či topné panely, které v drtivé většině případů slouží také jako sušáky na vlhké ručníky. Jejich druhů a tedy způsobů instalace a forem provozu je mnoho. Dokáží velmi rychle ohřát vzduch v koupelně na příjemnou teplotu, při které je nahota uvolňující a pohodlně snesitelná. Pokud je ale podlaha studená, zejména pak podlaha keramická, dlaždičky atp., pak může být teplota vzduchu v podstatě jakákoliv a přesto pocit chladu přetrvá. Chlad přichází od nohou. Když ale ze stejného směru či místa přichází teplo, je to naopak velmi příjemné. Navíc člověka nic nenutí stále více topit a překonat tak efekt studené podlahy.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

TIP: chlad přichází od nohou. Mnohem příjemnější je, když od nohou přichází teplo. Pak je nahota v koupelně příjemná. Podlahové vytápění je proto velmi efektní řešení. Zkuste třeba tenké topné fólie za pár stovek.

Podlahové vytápění má ale jednu zásadní nevýhodu. Není totiž možné si pro něj dojít do obchodu jako např. pro tepelný zářič, přinést jej pak domů a zapnout do zásuvky. Podlahové vytápění se musí instalovat pod podlahu. Existují dva základní typy: vodní, které používá plynem ohřátou vodu a pod podlahou je tedy svinuté tenké potrubí, které je potřeba položit a je to normální stavební zásah, který vyřadí koupelnu z chodu cca na dva dny. Byt bude jako staveniště. Druhý typ je v rámci provozních nákladů cca o 15 % dražší, ale jeho instalace je výrazně snazší, stejně jako oprava. Když praskne potrubí vodního topení, je to havárie, když praskne topný elektrický kabel, pak prostě přestane topení fungovat.

Zajímavé jsou 3 mm tenké topné rohože, které se jednoduše položí pod podlahu, díky své minimální tloušťce nesníží světlou víšku místnosti, a stačí je pak jen strčit do zásuvky. Termostatem si nastavíte dobu a teplotu a pak už jen příjemně koupelnu užíváte.

Jaroslav Zákolanský
Foto DEVI a Ideal Standard

1.10.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist