Řešíte vybavení bydlení? Pamatujte, že „méně“ bývá „více“!

Každá lidská činnost představuje svým způsobem určitý druh uspokojování. U jídla je smysl zřejmý, stejně jako např. u oblékání. Jednou uspokojujeme hlad a podruhé se bráníme proti zimě. A jak se to s vybavováním interiéru? V tomto případě si vytváříme svůj „hrad“, své bezpečí a často si do bytu nanosíme tolik věcí, abychom se cítili neohrožení. Pamatujte ale na to, že „méně“ bývá velmi často „více“.

126536-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

TIP: Když máte pocit, že je váš byt malý, tak si uvědomte, že je právě tak malý, jak moc je zaplněný. Prázdná malá místnost je svým způsobem „větší“ než velká místnost zastavěná nábytkem. I nábytek může začít „překážet“.

Střídmost a rozumná rozvaha se v tomto případě opravdu vyplatí, tedy pokud nechcete vytvořit své bydlení ku obrazu vetešnických krámků, které jsou sice romantické, ale k bydlení se nehodí. A má to i svou logiku. Prostorný, vzdušný a volný interiér je snadno udržovatelný a lépe se zbavuje prachu a jiných nečistot. Městský člověk 21.století je náchylný k civilizačním chorobám a to zejména k různým alergiím. A prach a roztoči, to vše jsou spouštěcí mechanizmy takových problémů.  Neznamená to ale, že by interiér měl být doslova „sterilní“. Na druhou stranu je dobré uvažovat realisticky a řešit své bydlení, jeho vybavení, nábytek atd. s ohledem na praktickou stránku věci.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Zkuste své bydlení „nezaplnit“ k prasknutí

Je to vlastně velmi prosté. Stačí si uvědomit, co opravdu potřebujete a co už je svým způsobem zbytečné. Platí to v okamžiku, kdy uvažujte zejména nové textilie a nábytek. Někteří odborníci z řad architektů a ergonomů mluví o určitém typu lidského chování, které se projevuje při nakupování potravin, oděvů, ale stejně tak právě i při vybavování obytného interiéru. Jsou to podvědomé reflexi, které člověka nabádají k tomu, aby si vytvářel zásoby a aby mu nic nechybělo. V duchu takového puzení se pak člověk doslova „zabarikáduje“ ve svém bytě a vlastně si ani neuvědomuje skutečné motivy svého jednání.

TIP: Volně se vám bude dýchat ve volném interiéru bez ohledu na to, jestli žijete v garsonce a nebo velkém bytě. Důležité je „mít se kam pohnout“.

Red.
Foto: SPA

3.6.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist