Řešíte osvětlení v kuchyni?

Osvětlení v kuchyni bývá velmi často podceňováno a odpovídající péče se mu bohužel často nedostává ani od odborníků v kuchyňských studiích. Přitom se jedná o poměrně zásadní vybavení místnosti, která je jednak obytná a současně má povahu dnes již poměrně technologicky sofistikovaného pracoviště. Zanedbávat osvětlení v kuchyni je tedy vlastně chybou jakoby hned dvakrát.

124428-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

V prvé řadě je potřeba rozlišovat mezi osvětlením pracovním prostoru a osvětlením např. náladotvorným. Hluboké tóny intimního světla jsou přirozeně příjemné, navozují emocionálně atraktivní atmosféru, ale nejsou vhodné pro práci, pro manipulaci např. s těžkými kovovými kusy nádobí či pro zacházení s ostrým nožem.

Pracovní světlo a pak také to druhé
Celá problematika se dá v podstatě shrnout do několika vět. Předně je potřeba si uvědomit, že oním pracovním prostředním, které vyžaduje jiné osvětlení, než např. obývací pokoj, je v podstatě celá pracovní deska, chcete-li linka vč. mycího centra a dál pak přirozeně také varné centrum. Toto vybavení bývá v drtivé většině případů v jedné výšce a tak ve stejné výšce může být i osvětlení. Nejproblematičtější je pak volba umístění osvětlení. Pracovní prostot je potřeba osvětlit tak, aby si kuchař či jiný uživatel kuchyně nestínil svým vlastním tělem, což je tedy častým problémem u nekoncepčně či sériově řešených kuchyní. Ještě častější chybou je umístění zdroje světla na stěnu pod horní skřínku kuchyňské sestavy, tedy přímo tváří v tvář uživateli. Pokud je ten dostatečně vysoký, pak jej světlo nemá šanci oslnit, ale kdokoliv jiný o pár centimetrů nižší, např. žena, děti atp. už takové štěstí mít nemusí.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Ideálním je naopak zabudování osvětlení do dna horních skříněk. Takové pracovní osvětlení nemůže nikoho osvětlovat a zároveň mu nic nestojí v cestě a ani uživatel si nemůže svým vlastním tělem stínit. Komfortním řešením je osvětlení také vnitřního prostoru skříněk, přičemž, pokud se něco takového děje, pak se nejčastěji prosvětlují skříňky horní a na spodní, obtížněji obsluhovatelné, se zcela nepochopitelně zapomíná.

Pro samotný pohyb v kuchyni je pak potřeba ještě centrální manipulační či komunikační světlo, nejlépe umístěním na stropě nad jakým si středem kuchyňské sestavy. Pro doladění atmosféry pak stojí za to pouvažovat nad např. stmívačem, případně ještě jedním „náladotvorným“ např. nástěnným světlem.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Jaroslav Zákolanský
Foto Hanák kuchyně a modernikuchyne.cz
12.7.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist