Řešíte osvětlení obývacího pokoje? Nudíte se doma?

Osvětlení obytného interiéru bývá velmi často řešeno jednoduchým nákupem „nějakého“ lustru, nebo lampy. Tím vlastně celá problematika končí a ti, kteří takto o světle uvažují, si ani neuvědomují, o co se ochuzují. Světlo přece může změnit vaše vnímání interiéru takřka k nepoznání. Zároveň je ale nutné při jeho plánování dodržovat určitá, ovšem velmi jednoduchá pravidla

124719-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Změnit např. obývací pokoj do takové podoby, která by svou novostí a atmosférou byla pro svého uživatele opět nějak atraktivní, nemusí být problém, a stejně tak není bezpodmínečně nutné proinvestovat kvůli tomu desetitisíce a více peněz za nové vybavení nebo dokonce přestavbu. Mnohdy postačí dopřát si efektu obyčejné stojací lampy, kterou je možné koupit v IKEA za pár set korun a využít síly účinku toho, čemu se říká světlo.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Když muž čeká dámskou návštěvu, nebo když ženu pozve na „romantickou“ večeři, pak kromě jiného se takové setkání bude lišit v prvé řadě jakou si atmosférou. Večeřet se nebude pod blikající a bzučící zářivkou, ale při svíčkách. Stejně tak se zmiňovaný muž v očekávání oné dámské návštěvy pokusí vytvořit „intimní osvětlení“. Jinými slovy: pokud se na světlo jako na zdroj a spolutvůrce atmosféry spoléháme ve zmíněných případech, pak není důvod pohrát si s ním i ve zcela běžných, všedních situacích, kdy se úplně obyčejně vracíme domů s představou, že nás čeká nikoliv okoukaný, nevzhledný a neútulný interiér, ale příjemné místo k odpočinku. Zde je několik tipů, jak na to:

Není to nikterak složité:

Úplně obyčejná, jednoduchá stojací lampička, kterou si přinesete domů, zapojíte ji do zásuvky a tím její instalace končí, stojí např. v IKEA 300 Kč. Kupte si dvě, každou s jinak barevným stínítkem a zkuste si vyrobit s jejich pomocí – a s pomocí vašeho stávajícího světelného parku několik světelných „atmosfér“, tedy např. jednu velmi intimní, jednu relaxační, jednu ke sledování televize a jinou soustředěnou, např. na poslech hudby atp. Je to rozhodně levnější, než např. změnit barvu stěn.

Místnost se dá přisvětlovat a hlavně světlem „tvarovat“  i přes den (nejlépe s použitím spořivých žárovek či zářivek). Uvidíte tu změnu.

Nepřehlédněte – velká fotogalerie obývacích pokojů

Pořídit si nové osvětlení nemusí být finanční ani jiný problém. Není bezpodmínečně nutné kupovat nové stropní svítidlo. Stejnou službu nám udělá např. stojací lampa. Zkuste ji otočit stínítko směrem vzhůru. Když ji namíříte např. na červenou plochu, zbarví se okolní stěny do nachova.

V každé obývané místnosti by mělo být jedno světlo, díky kterému se bude možné např. právě v obývacím pokoji bez problému pohybovat, a které jej ozáří podobně, jako přímé denní světlo. Vedle toho je ale vhodné mít ještě alespoň jeden zdroj světla, malou nebo velkou stojací lampičku, pomocí které se bude dát vytvářet ona atmosféra.

Karel Holý
foto Artemide a archiv autora

23.11.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist